Zřícenina hradu Zlenice

Senohraby, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Sdružení Zlenice

Pozůstatky hradu Zlenice (Hlásky) u Senohrab ve středních Čechách znáte z obrázků Josefa Lady. Zlenice jsou například v pozadí známého obrázku s vodníkem sedícím na vrbě a kouřícím fajfku. Vydejte se do malebného sázavského údolí a vystoupejte od řeky k romantické zřícenině.

Autor článku: David Hlisník, 11. června 2023

O zříceninu pečuje sdružení 

Zlenický hrad byl založen na ostrohu u soutoku řeky Sázavy a potoka Mnichovky. Postavil ho na přelomu 13. a 14. století Oldřich ze Zlenic. Hrad se stal ve 14. století královským manstvím a od roku 1465 je považován za zbořený. O památku pečuje sdružení, dnes můžete obdivovat zajímavou zříceninu. Záchranné práce tu probíhají už řadu let.

Sdružení Zlenice

Ke zbytkům věže půjdete po mostě

Do jádra zříceniny, k hlásce, půjdete po vybudovaném dřevěném mostě. V létě probíhá na hradě Oživlý středověk. Na dobové nástroje tu hrají hudebníci, vyzkoušet si můžete řemesla. Konají se zde i dětské dny s řadou úkolů a archeokempy.

Kde zaparkovat

Auto je možné zaparkovat na nádraží v Senohrabech.

Kde se občerstvit

V kempu pod zříceninou u Plovárny Senohraby vám přijde vhod Restaurace Baštírna.

Přístupnost z parkoviště na nádraží v Senohrabech

Vydejte se po žluté k Plovárně Senohraby a od ní nahoru až na Hlásku (celkem 2,3 km). Trasa na mapě.

Kam na výlet

Posázavským pacifikem do Senohrab

Můžete si spojit návštěvu Hlásky s výletem Posázavským pacifikem na trati Čerčany – Světlá nad Sázavou. Vystoupíte na zastávce Zlenice. U jezu je hotel Kormorán a přívoz. Nechte se převézt na druhý břeh. Ocitnete se v Kempu U Plovárny Senohraby, přímo pod skálou, na které se Hláska nachází. Můžete se tu vykoupat a pak se vydat nahoru. Kolem řeky vede Cyrilometodějská stezka. Projděte si od nádraží v Senohrabech k plovárně naučnou stezku Vodnické vycházky. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Sdružení pro ochranu kulturního dědictví – Zlenice, Příčná 61
Senohraby 251 66
+420 797 996 862
info@zlenice.cz
www.zlenice.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.