Svatojanský okruh

Svatý Jan pod Skalou, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Každý, kdo zavítá do obce Svatý Jan pod Skalou, si místo v Národní přírodní rezervaci Karlštejn zamiluje. Atraktivní údolí láká k zevrubné prohlídce. A tak vám určitě přijde vhod i Naučná stezka Svatojanský okruh.

Autor článku: Petr Kouba, 9. listopadu 2020

Úsek k Vyhlídce U kříže je fyzicky náročný

Naučná stezka Svatojanský okruh začíná a končí v obci Svatý Jan pod Skalou. Je dlouhá 4 km a má 11 zastavení. Na trasu vyrazíte od kláštera. A hned vás čeká nejtěžší úsek. Prudký výstup na skalní vyhlídku U kříže. Až ji zdoláte, budete se dívat do údolí potoka Loděnice (lidově zvaného Kačák), obdivovat krasovou i nekrasovou krajinu. Cesta pak z údolí potoka pokračuje do skanzenu těžby dřeva a vápence Solvaovy lomy. Dál vede přes listnaté lesy a prochází údolím Stydlých vod. Pak mírně stoupá a na křižovatce turistických cest Propadlé vody se napojuje na Naučnou stezku národní přírodní rezervace Karlštejn. Na tomto rozcestí uvidíte nálevkovité závrty. Jde o krasový jev, kdy se povrchové vody vsakují do podzemí. Pak už sestoupíte zpět do obce Svatý Jan pod Skalou.

foto: fotografpatrik.cz

Skanzen Solvaovy lomy

Na stezce vás čeká prohlídka muzea těžby vápenců. Zástupci společnosti Barbora vám ukáží vozový park, dozvíte se zajímavosti z historie lomů. V povrchové části lomu se provezete po úzkokolejné železnici vlakem, jízda trvá dvacet minut. Prohlídka s průvodcem je po muzeu 40 minut a ve štole 20 minut. Ve skanzenu je k vidění expozice hornin pod širým nebem. Názorně vás seznámí s vývojem v geologicky unikátní oblasti. Můžete si prostudovat sedmnáct exponátů a dvě naučné tabule.

Upozornění

I když stezka není příliš dlouhá, fyzicky je poměrně náročná. Zvláště v úseku výstupu na skalnatou vyhlídku s křížem. Usnadní vám to stupně. Sestup údolím Propadlých vod je příkrý a za deště kluzký.

Občerstvení

Přímo v obci Svatý Jan pod Skalou můžete navštívit Restauraci Svatý Jan Pod Skalou s venkovním posezením. V restauraci Obecná škola je k dispozici velká terasa s grilem a připravují zde jídla z produktů biofarmy.

Parkování a přístupnost stezky

Parkování je v obci Svatý Jan pod Skalou vzhledem k prostorovému nedostatku problematické. Jsou zde čtyři parkovací plochy, všechny zpoplatněné. Na výjezdu z obce, na parkovišti na břehu potoka, před budovu Svatojanského muzea a na parkoviště u kostela. Z parkoviště u kostela se na stezku pohodlně napojíte.

Tip na další výlet

Navštivte jeskyni sv. Ivana
Do jeskyně sv. Ivana se dostanete přes kostel. Je největší svého druhu v Evropě. Její stáří se odhaduje až na 10 tisíc let. Zaujme vás například Ivanovo lůžko - kámen, na kterém poutník usnul po návratu z Tetínského hradu a byl přepaden a zbit pohanským pastýřem. Najdete zde i vystavený kámen, do něhož jsou podle legendy vytlačeny stopy chodidel poustevníka Ivana. Ve stropě spatříte skalní komín, nazvaný Čertova díra. Podle legendy  bojoval Ivan se zlými duchy. Pak dostal od sv. Jana Křtitele kříž a vyhnal jím z jeskyně ďábla, po kterém pak zbyla jen díra ve stropě. Uvidíte hrob sv. Ivana, ale jeho ostatky jsou umístěny v kostele.

Ke studánce sv. Ivana
S dětmi se můžete podívat ke studánce sv. Ivana. Pitné vodě se připisuje léčivá síla. Pochází z pramenů a můžete si ji venku načepovat. Voda teče dlouhou trasou nitrem vápencových skal. Má celoročně teplotu 8 až 9 stupňů a nikdy nezamrzá. Obsahuje vápenato-hořečnaté soli.

Poděkování

Za krásné fotky děkujeme fotografpatrik.cz

Základní údaje

Kontaktní údaje

Svatý Jan pod Skalou
+420 311 672 115
ou@svatyjan.cz
www.svatyjan.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • pro dva
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.