Zřícenina hradu Libštejn

Liblín, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Emve CC BY-SA 4.0

Gotický hrad Libštejn stával na pravém břehu Berounky ve 300 m n.m. v Plzeňském kraji. Jeho zříceninu si můžete prohlédnout na vrchu skaliska mezi obcemi Radnice a Kralovice u obce Liblín. Na západě skalisko příkře spadá k řece. Na severu a jihu jsou strmé rokle dvou bystřin. Hrad nyní působí osaměle.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Nepřístupné místo nedobyli ani Husité

Hrad Libštejn založil Oldřich Tista z Hedčan ve 14. století. Dalšími majiteli byli Libštejnští z Kolowrat a Valdštejnové. Na každé straně skalnatého vrchu stávaly mohutné čtverhranné věže. Hrad se nepodařilo dobýt ani Husitům. Kolowraté s nim potom podepsali smlouvu. Ve 14. století tu bylo vězení. Od roku 1590 už byl hrad pustý a v 17. století ho vypálili Švédové.

Oblíbené místo na Berounce

Z dochovaných částí hradu spatříte hranolovitou věž, čelní palác, spodní palác v západní části a další pozůstatky. Ze zříceniny uvidíte do údolí, ale počítejte se vzrostlými stromy. Bývalý hrad tvoří  zajímavou dominantu pro vodáky, kteří sjíždějí řeku.

Občerstvení

V Liblíně je restaurace Berounka hotel.

Jak zabavit děti

U zámku v Liblíně objevíte pěkné dětské hřiště.

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na parkovišti u kostela v Liblíně. Do cíle vás zavede červená turistická značka. Půjdete po ní necelé 3 km.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Vyhlídka Havlova skála a Pohádkový state
Cestou na zříceninu budete míjet Havlovu skálu nad Berounkou. Otevře se vám nádherný pohled na údolí Berounku i na samotnou zříceninu. S dětmi si zajeďte na Pohádkový statek do 12 km vzdálené obce Břasy – Vranovice. Potěší pohádkové bytosti, strašidla. K dispozici jsou venkovní a kryté hry, interaktivní dílnička. Vše dokresluje prostředí venkovského statku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Liblín
371 795 311
radnice@radnicko.cz
www.radnicko.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Procházka
 • cestování se psem
 • Příroda
 • Zříceniny
 • Vyhlídky
 • Výlety
 • úžasná místa
 • pro dva
 • pro seniory
 • romantické cestování
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.