Zámek Vsetín

Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zámek ze 17. století je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Zlínského kraje a díky své poloze nad centrem města i hlavní dominantou Vsetína. Na klasickou prohlídku historických pokojů si tady ale nezajdete. V objektu pod správou Muzea regionu Valašsko zato objevíte rozsáhlou stálou expozicí o Valašsku, zajímavé výstavy a řadu návštěvnických lákadel, ke kterým patří například vyhlídka z 60 metrů vysoké zámecké věže či Templářský sklípek s rytířskou hernou pro děti. Během roku se zde koná i řada tradičních akcí zaměřených na lidové zvyky a historii našeho regionu.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. dubna 2020

Zámek je studnicí poznání

Ve starobylých prostorách zámku se nachází rozsáhlá stálá expozice Živá paměť regionu, která přibližuje historii Valašska napříč dějinami a obory lidského vědění. Najdete zde nejen zajímavé informace a unikátní předměty z rozsáhlé sbírky Muzea regionu Valašsko, ale i řadu zábavných interaktivit, takže si z návštěvy můžete odnést nejen poznání, ale i příjemné zážitky s rodinou či přáteli. K největším tahákům patří kolekce nábytkářských legend Thonet a Ton, exponáty z dílny geniálního vynálezce Josefa Sousedíka, historické kroje a vybavení tehdejších domácností či artefakty z období valašských rebélií a partyzánského odboje za 2. větové války. Je toho ale mnohem, mnohem víc, a abyste si mohli prohlédnout všechny zajímavosti, které zámek Vsetín nabízí, jedna návštěva Vám nejspíš stačit nebude. 

Muzeum baví i děti

Muzeum na zámku Vsetín rozhodně myslí i na své malé návštěvníky. Při prohlídce zámku proto narazíte na spoustu zajímavých atrakcí a interaktivit, které mají za úkol děti nejen zabavit, ale ukázat jim daná témata v zábavných souvislostech. Ve výstavách a expozicích najdete i počítačové kiosky, na nichž se mohou vaše ratolesti vzdělávat i hrát zároveň. Velmi oblíbená je také rytířská herna, kde si děti mohou vyzkoušet templářskou výzbroj, rytířský souboj nebo dobývání hradu katapultem. Zejména ti nejmenší se pak dokážou skvěle vyřádit u kuličkové dráhy v podobě dřevěné makety zámku. Spoustu zajímavého vědění lze načerpat i v rozsáhlé přírodovědné expozici, kterou procházíte cestou po schodech na vyhlídku ze zámecké věže. V nejnižším patře se nachází akvárium řeky Bečvy, to nejvyšší je věnováno astronomii. Na a zde pak už jen stačí otevřít dveře a naskytne se Vám úžasný výhled z ptačí perspektivy nejen na město, ale i okolní valašské kopečky.

Templářské slavnosti

Na zámku Vsetín se během roku koná i řada akcí pro širokou veřejnost zaměřených na tradice a historii Valašska. Tou největší jsou vyhlášené Templářské slavnosti, jež se konají každý rok s v srpnu, a pravidelně lákají davy lidí z širokého okolí. Aktuální program akcí najdete spolu s dalšími informacemi o zámku Vsetín i dalších čtyřech pobočkách Muzea regionu Valašsko na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Zámek stojí v centru města na Horním náměstí, jen necelých sto metrů od něho si můžete pochutnat na specialitách hotelu a restaurace Nová radnice. 

Informační centrum najdete na Dolním náměstí čp. 1356, ke kterému vás přivede cesta po mostě přes řeku Vsetínskou Bečvu. 

Vlakem na výlet

Z vlakového nádraží až k zámku je to necelý kilometr. Trasa na mapě

Parkování

Autem do Vsetína vás přivede silnice č. 57 od Valašského Meziříčí nebo od města Valašské Klobouky. Možnost parkování na nevelkém přilehlém parkovišti a v přilehlých ulicích. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamiřte po naučné stezce "Okolo Vsetína". Trasa začíná na Horním náměstí a úvodní část vede souběžně s modrou turistkou značkou. Prochází přes vrch Jabloňová, míjí Valovou skálu a v údolí Za díly vám představí v přírodní rezervaci Ježůvka chráněné orchideje. Stezka je vybavená naučnými tabulemi a nabízí také neotřelé výhledy na Vsetín a jeho okolí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Horní náměstí 2
Vsetín 75501
+420 571 411 690
zamek.vsetin@muzeumvalassko.cz
muzeumvalassko.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Muzea
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • když prší
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Historické
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Morava

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.