Zámek Karlova Koruna

Chlumec nad Cidlinou, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Nelze projet Chlumcem nad Cidlinou a nespatřit barokní chloubu zdejšího kraje shlížející na město. Romantický letohrádek je perlou stavitelství a mistrovským dílem stavitele Santiniho. Zkušenosti z italských studií v kombinaci s barokními idejemi daly vzniknout vskutku jedinečnému skvostu.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. dubna 2020

Santiniho klenot

Jan Blažej Santini Aichl vešel do povědomí především kostelem Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou. Zde vystavěl i cisterciácký klášter, který posléze přešel do majetku rodu Kinských a byl přeměněn na zámek. A byl to právě František Ferdinand hrabě Kinský, nejvyšší kancléř a lovčí Království českého,kdo nechal vystavět v letech 1721-1723 podle plánů J. B. Santiniho Aichla  impozantní barokní sídlo. Geniální dílo stavitele, které nenašlo u nás obdoby. Tři jednopodlažní křídla paprskovitě nasedají na válcovitou centrální část zámku. Široké schodiště mezi nimi vede z parku přímo do prvního patra ze severní strany. Neméně nápaditě je řešeno i vnitřní členění zámeckých komnat. Hlavním stavitelem byl František M. Kaňka. Postupem času byly dostavěny i hospodářské budovy a secesní oranžerie. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován Karlova Koruna. Po celou dobu byl zámek v majetku rodu Kinských. Až do roku 1948, kdy byl zestátněn. V rámci restituce se v 90. letech 20. století vrátil zpět potomkům rodu Kinských, dnes Kinský dal Borgo, stejně jako např. hrad Kost v Českém ráji.

Dnes je v zámku umístěna expozice věnována rodu Kinských a chovu koní. 

Zámecký park

Kolem zámku vznikl rozsáhlý park v anglickém stylu. Park s pohádkovou cestou je  veřejnosti přístupný celoročně. Pohodlně si ho můžete projít s kočárkem i invalidním vozíkem. 

Kinského koně

Rod Kinských je v naší zemi neodmyslitelně spjat s parforsními hony a s chovem koní. Zásluhu má především na vyšlechtění unikátního plemene koně Kinského. Zlatě zbarvená srst a bílá hříva jsou jeho nezaměnitelnými atributy chlumeckého plaváka.  Chov založil Oktavián Kinský a byl mu skutečně oddaný. Byl to on, kdo ochránil velké množství těchto výjimečných všestranných koní před použitím na frontě. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Přímo v areálu je restaurace Zámecká terasa.  Před vstupem do areálu je Zámecká restaurace a Hotel Koruna.

Výlet vlakem

Vystupte v Chlumci nad Cidlinou. Z nádraží půjdete 900 metrů pěšky až k zámku. Trasa na mapě

Parkování

Auto můžete nechat na prostorném parkovišti před vstupem do zámeckého parku. 

Poloha na mapě

Výlety do okolí

Chlumec nad Cidlinou zkrátka patří koním. Nedaleko odsud je hřebčín Ostrov, kde probíhá intenzivní chov kinských koní. Provozují zde jízdárnu pro veřejnost a pořádají i množství tematických akcí.  Kousek je to i do národního hřebčína v Kladrubech, který je zasvěcen chovu kladrubského bělouše. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.