Dětské expozice v Centru stavitelského dědictví Plasy

Plasy, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V obci Plasy, 23 km severně od Plzně, můžete zavítat do Centra stavitelského dědictví. Je součástí Národního technického muzea. Umístění našlo v areálu bývalého kláštera. V přestavěném pivovaru jsou i pro děti k dispozici expozice, které jinde nenajdete. Vybízejí k přemýšlení, stavění a tvoření.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Expozice Stavební hřiště

Už od dětství mají děti rády, když mohou něco stavět, bourat, vytvářet. Začíná to kostkami, pokračuje různými stavebnicemi. V Plasech si můžete vše vyzkoušet společně. V expozici Stavební hřiště si vyzkoušíte stavitelské schopnosti a kreativitu. Jako stavební materiál vám poslouží dřevěné špalíčky. Pro nejmenší tu mají připravenou polstrovanou osmičku s jednoduchou stavebnicí. K dispozici je magnetická puzzle, která umožní složit průčelí staveb v různých slohových epochách. Stůl architekta seznámí s proměnou stavebních plánů v historii. S pomocí vysouvačky nahlédnete do pojmosloví architektury. Vše doplňuje interaktivní obrazovka s kvízy.

foto: ntm.cz

Vzdělávací expozice Statika hrou

Jak to, že dům stojí a nespadne? Na to najdou i nejmenší děti odpovědi v edukačním oddělení centra Statika hrou. Každý zde dostane příležitost osahat si různé materiály a vyzkoušet základní statické principy. Uvidíte staré historické plány a modely. Dozvíte se, jak a proč se co dělá a funguje. Základem této edukační expozice je kriterium, že nejlepší jsou obrazy, doteky a možnost být v poznání aktivní.

foto: ntm.cz

Jak ještě zabavíte děti

V Dílně stavebního truhlářství na děti čeká parketová skládanka, která prověří zručnost a fantazii. Ze stejných dílků se dá vytvořit spousta variací. Když dítě vloží parketu do zrcadlového domečku, odkryje se parketový vzor tak, jako by pokrýval plochu celé místnosti.

Upozornění

Centrum stavitelského dědictví je bezbariérové. Výjimku tvoří lávka ve druhém patře a prostor mlýnice. V budově jsou bezbariérové toalety. Před vstupem do muzea jsou umístěny stojany na kola.

foto: ntm.cz

Občerstvení

V Plasech můžete nedaleko centra zavítat do Loveckého restaurantu Rudolf II. Najdete ho v Plzeňské ulici na druhém břehu řeky.

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na neplaceném parkovišti, které je součástí areálu muzea. Z parkoviště se k Centru stavitelského dědictví dostanete po 200 metrech.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Příběh vizionáře: Jan Kaplický
Kromě dalších expozic si v centru můžete prohlédnout prostor, věnovaný vizionáři futuristické architektury Janu Kaplickému. Můžete se procházet mezi modely jeho projektů od počátků až k posledním. Kromě galerie moderního umění v Londýně Tate Modern, mediálního centra na Lord’s Cricket Ground v Londýně nebo obchodního domu Selfridges v Birminghamu, uvidíte i méně známé objekty. Nechybí ani zastoupení modelů staveb, které měly být realizovány v České republice, včetně slavného projektu Chobotnice pro pražskou Národní knihovnu na Letné.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pivovarská 5
Plasy 33101
+420 777 190 734
csd@ntm.cz
ntm.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • Technická muzea
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Workshopy
  • pro dva
  • Vzdělávání
  • pro vozíčkáře
  • Výstavy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Chata Hubertka

Krkonoše a Podkrkonoší Vítkovice

9/10
Cena od 875 Kč do 900 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.