Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenice, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Autor fotky: Maja Hendrychová

Důlní expozice Chrustenická šachta v úseku několika stovek metrů provádí návštěvníky zpřístupněnou expozicí dolu železných rud. Šachta se nachází v nevelké středočeské obci Chrustenice v okrese Beroun. Vidět jste ji mohli například v televizním seriálu Zdivočelá země.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Podzemím po svých i důlním vlakem

Prohlídková trasa dává nahlédnout do prostor šachty a k vidění je například strojovna se šikmou těžní jámou, sklad střeliva, stáj důlních koní, odpočívárna a jiné. Množství unikátních exponátů se vztahuje k důlní a lomařské činnosti v této oblasti. Před vchodem do podzemí je instalována stálá expozice o nedalekých lomech u Mořiny, známých spíše pod jménem Amerika.

Součástí prohlídky je praktická ukázka vrtacího kladivo a vzduchového nakladače.

Prohlídka dolu je komentovaná a průvodce poskytuje nejen podrobný výklad, ale vzhledem k zájmu o tuto problematiku dokáže zodpovědět většinu dotazů.

foto: Maja Hendrychová

Těšte se na opravdový zážitek

Součástí prohlídky podzemí je jízda skutečným důlním vlakem ve speciálních vozících, jimiž se kdysi přepravovali horníci.

foto: Maja Hendrychová

Vlakem do Chrustenické šachty

Vystupte v železniční stanici Loděnice. Od vlaku půjdete pěšky 2,3 km k muzeu. Trasa na mapě 

Parkování

Parkování před vstupem do expozice.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi pět kilometrů dělí Chrustenice od obce Sv. Jan pod Skalou, kde si můžete prohlédnout kostel Narození sv. Jana Křtitele, zdejší vyhlídky a jeskyni sv. Ivana. Vydat se můžete také k lomu Amerika, který je vzdálený od Chrustenic asi 7 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.