Skalní ostroh a zřícenina hradu Čap

Dubá, Kokořínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Skalní ostroh Čap se stopami strážního hrádku a známým skalním kyjem, tak zvanou Čapskou palicí, nabízí krásné výhledy po malebné krajině Kokořínska i do vzdáleného okolí. Na vyhlídku se můžete vydat třeba v rámci okružního výletu z nedalekých Pavliček.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. května 2020

Za vznikem zajímavého skalního útvaru ve tvaru kyje stojí železo obsažené v pískovcových skalách. Díky němu se na Kokořínsku můžete těšit nejen z Čapské palice, ale také třeba ze známých Mšenských pokliček a řady dalších. Pískovcová plošina Čapu je dostatečně rozsáhlá, abyste si tu v klidu mohli užívat nerušených pohledů. Mohutný pískovcový kyj je asi 6 m vysoký a je nesmírně zajímavou kulisou tohoto místa, tak často zachycovaného v hledáčcích fotoaparátů. Z hrádku, jehož přesná původní podoba není známá, zde můžete vidět pracně vyhloubená sklepení či do skály tesanou cisternu na dešťovou vodu a studnu. 

Pohostinné Pavličky

Čap je oblíbeným výchozím místem okruhu z Pavliček, které vám nabídnou především pohled na pěkná stavení lidové architektury. V obci můžete využít pohostinnost stylového penzionu U kopyta, jenž mimo jiné nabízí svým hostům možnost jízdy na koních. Nic vám však nebude chutnat tak, jako malá domácí svačina, do které se můžete s chutí zakousnout kdekoliv cestou.

Kudy na Čap?

Výchozím místem jsou Pavličky, do kterých vás přivede silnice č. 260 z obce Dubá. K vrcholu můžete jít z jihu obce po modré turistické značce, kudy prochází rovněž cyklotrasa. Z rozcestí Čap a následně i k samotnému Čapu vede poměrně krátká odbočka po zelené značce.

Poloha na mapě

Tipy na ubytování

Tip na výlet

Z Čapu vede nenáročný pěší výlet po modré turistické značce do Dubé přes samotu Horní Dubová Hora.  Ve městě se můžete občerstvit, prohlédnout si kostel Nalezení sv. Kříže, a pokud máte ještě dostatek sil, můžete zamířit ještě do okolí Dubé, např. z náměstí Sadovou ulicí k Máchadlu a dál kolem Böhmova pramene k Nedamovu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.