Bývalý důl Rolava - Sauersack

Přebuz, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Na hranicích s Německem u krušnohorské Přebuzi objevíte pozůstatky cínového dolu a úpravny rudy. Vedle stával zajatecký tábor Sauersack. Rudu pro Němce těžili zajatci. Po válce byl areál opuštěn, chodby v délce 14 km zaplavila voda a vše začalo chátrat.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. listopadu 2022

V bývalém dolu uvidíte torza budov

V blízkosti bývalého dolu Rolava a trosek úpravny vede asfaltka. O někdejší nacistickou továrnu se nikdo nestará. V okolí je přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. Místo zpopularizoval seriál Rapl, který se zde točil. V areálu jsou torza budov, kterým dominuje pětipatrový zpracovatelský objekt. Spatříte násypky plné dosud nezpracované rudy, i kruhový bazén na odkalování. Komplex míval kdysi rozlohu 250 krát 200 metrů. V hustém porostu zbyly betonové základy. Atmosféru zkázy dokreslují cihlové, betonové a železobetonové pozůstatky konstrukcí.

A to není vše, ale pozor na vlastní nebezpečí

Na druhé straně silnice uvidíte pozůstatky ředitelství a pracovního tábora. Objevíte zbytky cel, základy obytných domů, torza budovy sprch a latrín, kuchyně, prádelny, strážnice.

Areál je volně přístupný na vlastní nebezpečí. Pozor si musíte dát na otevřené kanály. 

Občerstvení

V Přebuzi je restaurace v Kovářské boudě.

Parkování a přístupnost

Zaparkovat lze na parkovišti v Přebuzi. Jezdí sem i autobus. Pak se vydejte asfaltkou po cyklotrase č. 2044 a na rozcestí v Rolavě cyklotrasou č. 23. Vzdálenost je 4,5 km. Až k závoře a přístřešku v lese dojedete i autem.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

V Rotavě jsou skalní varhany
V Rotavě se jeďte podívat na skalní útvar Rotavské varhany. Jde o stěnu, kterou kdysi odkryl kamenolom. Připomíná varhanní píšťaly. Čedičové vějířovitě rozložené hranoly vznikly v důsledku chladnutí lávy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.