Rozhledna na Pancíři

Železná Ruda, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.1/10

První šumavská rozhledna byla postavena právě na Pancíři (1214 m n.m.). Byla dřevěná a pocházela z roku 1880. Dlouho však nevydržela. Dnes na vrcholu Pancíře najdete Horskou chatu Pancíř s věžičkou. Pochází z roku 1923. Vystoupejte do malé zastřešené rozhledny. Panoramatický výhled za to stojí.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. listopadu 2020

Výhled je prosklený a zastřešený

Když v Horské chatě Pancíř vystoupáte na patnáctimetrovou věžičku, čeká vás nádherný pohled na západní část Šumavy. Spatříte nejvyšší německý vrchol Šumavy Velký Javor s radarovou stanicí a vysílačem v Bavorsku. Výhledová plošina je zastřešená, prosklená. Když je jasno, jsou vidět i vrcholky Alp včetně Dachsteinu. V Čechách pak rozeznáte třeba jadernou elektrárnu Temelín, vrch Svatobor, Kašperské hory, Boubín, Český les nebo Klatovskou kotlinu.

Oblíbená turistika na Pancíři

Vrchol Pancíře je turistickým rozcestím značených cest. Po červené severním směrem půjdete na Tomandlův Křížek, Habr, Můstek a horu Prenet s historickou kaplí sv. Kunhuty. Jihozápadní trasa po červené vede do Špičáckého sedla, na Špičák a na nádraží. Po modré jihozápadním směrem půjdete na Hofmanky, Belveder a do Železné Rudy.

Kde se občerstvit

V Horské chatě Pancíř s rozhlednou se můžete samozřejmě i občerstvit. Je zde prostorná restaurace s vyhlídkovou terasou, kde si můžete dát kávu, zákusek a kochat se nádherným výhledem do okolí.

Tipy na ubytování

Lanovkou na vrchol

Na vrchol Pancíře vede ze Špičáku jednosedačková lanovka s mezistanicí Hofmanky. Překonává převýšení 354 m a je dlouhá 2750 m. Lanovka přepravuje kola i sáňky. Nástupní stanice lanové dráhy je vzdálena 200 metrů nad hlavní silnicí Špičák - Železná Ruda. Automobil zaparkujete na centrálním parkovišti ve Špičáku u lanovky.

Pěšky na Pancíř

Pokud zamíříte na Pancíř pěšky, můžete si vybrat některou z možných tras:

 • z centra Železné Rudy půjdete 5,2 km po modré turistické trase a nastoupáte 437 metrů. Trasa na mapě
 • od centrálního parkoviště ve Špičáckém Sedle. Pak vás čeká pěšky 2,6 km a nastoupáte 239 metrů. Trasa na mapě

V letních měsících jezdí ze Špičáku ekologický autobus po celé Šumavě a navazuje na spojení po Bavorském národním parku.

Vlakem na Pancíř

Rozhodnete-li se vydat na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Špičák. Spodní stanice lanovky je pouhých 500 metrů od vlaku.

Poloha na mapě

Kam dále z Pancíře? Tipy na výlet

Od lanovky můžete dojít k Čertovu jezeru
Výlet na Pancíř si můžete zpestřit návštěvou ledovcového Čertova jezera. To je společně s nedalekým Černým jezerem jedním z nejznámějších míst na Šumavě. Má plochu více než 10 ha a je hluboké v některých místech až 37 m. Obě jezera jsou napájena podzemními zdroji vody. Zajímavostí rozhodně je i to, že se nacházejí na hlavním evropském rozvodí Labe - Dunaj. Můžete dětem názorně přímo v místě představit, co to znamená. Voda z Čertova jezera teče do Dunaje a následně do Černého moře. Voda z Černého jezera patří naopak povodí Severního moře. K Čertovu jezeru dojdete po žluté turistické značce od rozcestí po silnici nad dolní stanicí lanovky na Špičáku. Pak vás čeká cesta lesem zhruba 2 km a vrátíte se stejnou cestou.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pancíř 2
Železná Ruda

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • Příroda
 • se psem
 • Rozhledny
 • Turistika
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.1/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.