Magická Hranolová věž a zřícenina hradu v Nejdku
Nejdek, Krušné hory a Podkrušnohoří

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Vydejte se na působivou hranolovou věž v Nejdku na Karlovarsku. Věž je pozůstatkem gotického hradu, který sloužil na obranu zemské stezky. Nyní slouží je tu už jen zvonice.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Skalní ostroh připomíná mužskou hlavu

Románsko-gotická věž je zbytkem hradu, který byl v Nejdku postaven kolem roku 1250. Měl nad říčkou Rolavou uprostřed masivu Krušných hor ochraňovat zemskou stezku. Až do roku 1790 se ve věži bydlelo. Teď slouží věž ve tvaru lichoběžníku jako zvonice. Je v ní umístěn renesanční zvon z Prahy zvonaře Brickiho. K hranolové věži je to odtud necelých padesát metrů. Věž stojí na skalním ostrohu. Ten připomíná mužskou hlavu a říká se mu Knížecí nos. Na věž bohužel nelze vystoupat. Ale prohlédnout si ji můžete zvenčí.

foto: nejdek.cz

Nedaleko věže je kostel sv. Martina

Za prohlídku v Nejdku stojí kostel sv. Martina z roku 1354. Během staletí byl různě upravován. Dnešní podobu získal v polovině 18. století. Uvnitř si můžete prohlédnout rokokové zařízení. Pozoruhodné jsou třeba rokokové varhany. Na prostranství před kostelem se během roku konají různé akce.

foto: nejdek.cz

Projít se v Nejdku můžete Křížovou cestou

Nejdecká křížová cesta je romantickým klenotem městečka. Vede lesem Křížoveckého vrchu. Můžete si tady dopřát krásnou procházku v délce 1,5 km. Obdivovat budete krásné výhledy do historické části města a také výhledy do údolí říčky Rolavy. Samotná křížová cesta vás upoutá krásnou výzdobou a bude vám připomínat galerii v přírodě. Protože se zub času a vandalové na tomto skvostu podepsaly, muselo dojít k obnově. Té se celá křížová cesta dočkala v roce 2008, a tak si ji můžete prohlédnout v její celé kráse.

Nezapomeňte zajít do Retromusea Nejdek

Retromuseum v Nejdku objevíte v Poštovní ulici. V historické vile stylu art deco si můžete připomenout různé předměty z dob před listopadem 1989. Je tu také expozice o historii a stáčení minerálních vod. Připomenete si osobnost Heinricha Mattoniho.

Občerstvení

Řada občerstvení se nachází na náměstí Karla IV. v Nejdku. Nejbližší je pizzerie Pizza Kartágo, která se nachází přibližně 100 metrů od věže. 

Parkování

Auto můžete zaparkovat na náměstí Karla IV. K věži dojdete po 300 metrech.

Poloha na mapě

Kam dále z Nejdku? Tip na výlet...

Na Tisovském vrchu vystoupáte na rozhlednu Pajndl
Čtyři kilometry severozápadně od Nejdku najdete ve výšce 976 m n.m. rozhlednu na Tisovském vrchu. Dojdete tam od Retromusea v Nejdku po zeleně značené turistické značce přes Limnický vrch. Od vrcholu Tisovského vrchu stojí rozhledna zhruba 300 m. Kamenná věž je vysoká 24 m, na vyhlídkovou plošinu vede 114 žulových schodů. Vrchol věže dosahuje výšky 991,8 m. Z věže uvidíte vrcholek Klínovce, Fichtelberg, Doupovské hory, ale také třeba průmyslové oblasti sokolovské uhelné pánve. U rozhledny je odpočinkové místo.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nejdek
+420 353 240 135
infocentrum@nejdek.cz
http://nejdek.cz

Štítky

  • Poznávací
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Vyberte si ubytování

Pension Relax

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

0/10
Cena od 800 Kč do 800 Kč

Apartmány Doma

Českolipsko - Jizerské hory Janov nad Nisou

0/10
Cena od 362 Kč do 400 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více