Hruboskalské skalní město

Hrubá Skála, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Magda.pp CC BY-SA 3.0

V Českém ráji je mnoho míst, která vám učarují. Mezi ta nejnavštěvovanější patří skály a skalní města. Pověstným místem je Hruboskalské skalní město. Objevíte ho mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova. Největšími skalními dominantami jsou věže Maják, Taktovka a Kapelník.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. dubna 2024

Čekají vás vysoké pískovcové věže

Hruboskalsko je svou rozlohou na ploše 120 hektarů třetí největší přírodní rezervací CHKO Český ráj. Oblast vás okouzlí bílými pískovcovými věžemi, vysokými v některých případech až 80 m. Pískovcových útvarů je tu k vidění na čtyři stovky. Vytvářejí plošinu s nejvyšší nadmořskou výškou 380 m. Ta se směrem do údolí řeky Libuňky rozpadá. Typické skalní město vás upoutá i svými strmými kaňony.

Těšte se na nevšední zážitky

Využít můžete řadu tras, jimiž se dostanete k nejzajímavějším místům oblasti, nebo se projděte okružní Naučnou stezkou Hruboskalsko (7 km). Skalní město tvoří tři hlavní oblasti - Dračí skály a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčko. Nabídne vám nevšední zážitky. Nevynecháte ani návštěvu sídel, vystavěných na skalních ostrozích. Na severním okraji skalního města se nachází středověký hrad Valdštejn a na jižním malebný zámek Hrubá Skála. Prohlédnete si i Lázně Sedmihorky.

Projděte se Zlatou stezkou Českého ráje

Můžete se vydat hřebenovou Zlatou stezkou Českého ráje. Narazíte na řadu pěkných vyhlídek. U parkoviště zámku Hrubá Skála je skalní útvar Prachovna. Cestou na Valdštejn se vám skalní město představí v plné kráse z vyhlídky U lvíčka. Určitě vás upoutá seskupení skal zvané Kapela s osamocenou skalní věží Kapelník. Na okraji Hruboskalské plošiny nedaleko hradu Valdštejn je snadno přístupná osamocená pískovcová skalní vyhlídka Hlavatice. Mezi další známé vyhlídky patří Janova, Mariánská s výhledem na Dračí skály, dále Na Kapelu a Zámecká. A pokud se sem vydáte v létě, potkáte i spoustu horolezců.

Tipy na ubytování

Uvidíte symbolický hřbitov zahynulých horolezců

Pod Mariánskou vyhlídkou si můžete prohlédnout symbolický hřbitov zahynulých horolezců. V Hruboskalském skalním městě objevíte masiv Čertovy ruky s bohatými archeologickými nalezišti z pravěkého hradiště. Vaši pozornost upoutá i arboretum Bukovina.

Skály si oblíbili filmaři

Určitě vám utkvěly v paměti  exteriéry filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Máte jedinečnou šanci nasát přesně atmosféru kultovního snímku. Narazíte na  rybník Věžák a věž Skaut, známou též jako Dračí zub. Na skalním útvaru Adamovo lože se zase točily scény z pohádky Bajaja.

Kde zaparkovat v Hrubskalském skalním městě

Pro putování skalním městem můžete zvolit parkoviště podle míst, z kterých budete vycházet. V Turnově Pelešanech je Parkoviště pod hradem Valdštejn, využít můžete Parkoviště Lázně Sedmihorky nebo Parkoviště Zámek Hrubá Skála. Nabízí se i Parkoviště Adamovo lože.

Přístupnost

Do Hrubé Skály, do Lázní Sedmihorky i do Turnova Pelešan jezdí autobusy. Vlakem se dostanete do Turnova nebo do Sedmihorek Karlovic. Do skalního města vás odevšud dovedou turistické trasy.

Jak zabavit děti

V autokempu Sedmihorky je Dětská herna Mlýn a také okružní Dětská lesní naučná stezka Sedmihorky. Je na ní 17 zastavení s plněním úkolů.

Možnosti občerstvení

V Sedmihorkách jsou kiosky u autokempu na břehu rybníka Bažantník, u Pilského rybníka je Restaurace Koupák. U hradu Valdštejn je Hospůdka U Hradu. V Hrubé Skále můžete zavítat do Zámecké restaurace a je zde i kiosek s občerstvením. Známé je i Občerstvení Hlavatice.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více