Hrad Svojanov

Svojanov, Svitavsko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Hrad Svojanov bývá též nazýván „vilou českých královen“.  Gotická pevnost v malebném údolí říčky Křetínky nedaleko Poličky patří k našim nejvýznamnějším hradům. Svojanov byl vždy v centru zájmu panovníků. Však i pro svůj půvab zaslouží si naší pozornost a obdiv.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. září 2020

Kdo založil hrad Svojanov? Trocha historie...

Hrad byl založen královským purkrabím Svéslavem z Bořitova kolem roku 1224.  Od počátku měl být strážní pevností nad obchodní stezkou z Brna do Litomyšle a chránit hranici mezi Moravou a Čechami. Tomu odpovídá i architektonické řešení stavby včetně masivních zdí, válcovité strážní věže a mohutných hradeb, které místy dosahují síly až 8m. Hrad Svojanov patří mezi nejstarší kamenné hrady v českých zemích. Původně nesl název Fürstenberg (Knížecí hora), ale toto jméno se neujalo.

Po smrti krále Přemysla Otakara zde našla útočiště jeho vdova Kunhuta s novým manželem Závišem z Falkenštejna. Jeho popravou na Hluboké však bylo završeno nejslavnější období hradu Svojanov. Na jeho významu to ovšem nic neměnilo a Karlem IV byl v zákoníku Majestas Carolina zahrnut mezi 11 nejvýznamnějších hradů, které nemají být prodávány ani dávány do zástavy. Jeho přáním se však neřídil už jeho syn Zikmund a Svojanov prodal pánům z Boskovic. Roku 1910 hrad zakoupilo město Polička. 

Mohutný hrad nezničilo nepřátelské vojsko ani nespoutaný živel. Ránu nejkrutější mu zasadilo zestátnění. Nešetrné stavební zásahy byly sanovány až po roce 1989, kdy byl Svojanov opět navrácen do majetku obce Polička. 

Na co se můžete těšit

Hrad je dnes plně přístupný veřejnosti. Návštěvníci se mohou zúčastnit prohlídky, koncertu nebo si třeba říct své ano.  Za zmínku stojí i gotická zahrada-jediná svého druhu ve střední Evropě. Při návštěvě hradu si budete moci vybrat z nabídky tří prohlídkových okruhů:

  • Okruh A - prohlídka interiérových prostor paláce a dalších komnat. Součástí okruhu je volná proházka hradní zahradou.
  • Okruh B - okruh vás zavede do sklepení a seznámíte se s mučícími nástroji a práve útrpným. V závěru prohlídky se podíváte do domu zbrojnošů.
  • Okruh C - prohlédnete si venkovní areál hradu. Projdete se po hradních zahradách a vystoupáte na hradní věž. Na jejím ochozu je zbudována vyhlídková plošina. Tento okruh je bez průvodce.

Kde se občerstvit

U parkoviště před vstupem do hradu je stánek s občerstvením (je zde i veřejné wc). V areálu hradu můžete posedět v hradní restauraci.

Tipy na ubytování

Parkování

Autem dojedete až takřka k hradu. Veřejné placené parkoviště se nachází před areálme hradu. Automobil můžete také zanechat v podhradí a vyjít pěšky. Není to náročná vycházka a i s kočárkem jí jistě zvládnete, ale počítejte s procházkou do kopce. 

Poloha na mapě

Kam ve Svojanově? Tip na výlety v okolí. 

Na kopci nad nedalekou Březovou nad Svitavou je nedávno postavená rozhledna Járy Cimrmana. Ze Svojanova se dá vyjet zhruba 27km jižně na jeden z našich nejkrásnějších hradů Pernštejn. Za zmínku stojí i zámek Kunštát s unikátním psím hřbitovem, který najdete 20km jihovýchodně. Další tipy kam vyrazit ve Svojanově a okolí

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více