Hrad Stolpen
Saské ŠvýcarskoČeské Švýcarsko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Stolpen patří mezi nejkrásnější hrady Saského Švýcarska a celého Německa. Vypíná se na vulkanických vyvřelinách a vidět ho je už z dálky.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

Osud krásné hraběnky

Hrad proslavila zejména hraběnka von Cosel, milenka krále Augusta Silného. Poté, co začala zasahovat do státních záležitostí, byla na zdejším hradě uvězněna a strávila tu 49 krušných let, než zemřela. Ženu, která inspirovala i filmové tvůrce, si můžete připomenout v Johannově věži, kde byla vězněna a seznámit se s ní prostřednictvím výstavy, mapující její život. V místní kapli najdete její hrob.

Hrad vás nezklame

Na 1. hradním nádvoří můžete vidět vstup do kasemat, 3 m hlubokou cisternu a špýchar, který dělí předhradí na dvě části a je jediným místem příjezdu do hradního jádra. Do samotného jádra hradu vstoupíte portálem, v jehož těsném sousedství stojí věž výběrčího daní. Na Dělovém nádvoří si povšimněte autentického děla ze 17. století. Zbytky základového zdiva, které uvidíte po stranách 4. nádvoří, jsou pozůstatkem reprezentačních staveb a hospodářských stavení. Při prohlídce si můžete prohlédnout také 3 m hlubokou cisternu, kamenný most či třeba 82 m hlubokou čedičovou studni, která vznikala celých 22 let.

Sklo, kámen a divadlo

V pískovcových sklepeních je umístěna expozice Sklo a kámen, které vás seznámí s řemeslnou tradicí sklářů a kameníků. V případě zájmu si zde můžete některé umělecké výrobky zakoupit. V prostorách, které v minulosti sloužívaly k hospodářským účelům, bylo vybudováno zámecké divadlo. Dnes je kulturním centrem dění na zámku. 

Občerstvení s příchutí neobvyklých výhledů

V místech, kde bývala hradní kuchyně a rozlehlá jídelna, se dnes nachází příjemná zahradní restaurace. Od jara do podzimu, si tu můžete dopřát odpočinku s chutným občerstvením spojeného s výhledem na monumentální věže hradu.

Parkování

Veřejná placená parkoviště se nachází přímo pod hradem. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nahlédněte v Pirně pod pokličku života v bývalém NDR
Výlet na hrad Stolpen můžete spojit s návštěvou Pirny. Je zde Městské muzeum se sbírkou z oboru přírodovědy, vlastivědy a historie. Richarda Wagnera si můžete připomenout v památníku skladatele. Unikátní je zdejší Muzeum NDR, kde dává nahlédnout do minulosti života v tomto státě a expozice zahrnuje tehdejší bytové vybavení, hračky, ale i vozidla a motocykly.

Základní údaje

Kontaktní údaje

+ 49 35973 23410
stolpen@schloesserland-sachsen.de
http://burg-stolpen.org

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Architektonické památky
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více