Zřícenina hradu Lichnice

Třemošnice, Železné hory, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zřícenina gotického hradu Lichnice hrdě vyčnívá na skalnatém ostrohu nad Lovětínskou roklí. Hrad opředený legendami byl kolébkou jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů. Dnes se z jeho hradeb můžete ohlédnout za historií ale i rozhlédnout do CHKO Lichnice-Kaňkovy hory. Můžete se vydat za legendou prokletého Dívčího skoku, ale i nádhernou přírodou Železných hor.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. září 2020

Nepokořen a nedobyt. Taková je historie hradu.

Hrad byl vystavěn na skalnatém ostrohu zvaném Světlík v nadmořské výšce 480 m.n.m , Smilem ze Žitavy, později z Lichtenburgu.  Název hradu  vznikl překladem slova Světlík do němčiny (licht = světlo,  burg =  hrad). Odtud je již kousek k českému: Lichnice.

foto: Stanislav Dusík

Šlo vskutku o dobře opevněný hrad.  Příkop, mohutná  věž  a zesílené hradby s parkánem chránily hlavní palác trojúhelníkového tvaru. Až do čtrnáctého století hrad vzkvétal v majetku pánů z Lichtenburgu. Několikrát byl dán do zástavy, než ho Karel IV roku 1350 zařadil mezi královské hrady, které nesmějí být zastavovány. Za dob husitských válek byl    několikrát obléhán, poničen a vystřídal několik majitelů. Teprve Trčkové z Lípy hrad v šestnáctém století znovu obnovili. Roku 1610 však Lichnice vyhořela. Během  vpádu Švédů byla zčásti opravena a stala se sídlem císařských vojsk.  Nikdo hrad za jeho dlouho historii nedobil, nikdo mocnou Lichnici nepokořil. Na příkaz císaře Ferdinanda III. byla pobořena roku 1648 z preventivních důvodů. Prý aby se jí nemohl zmocnit nepřítel a jejich pevných hradeb zneužít pro sebe.

Na co se můžete těšit

Do dnešních časů zbyly z Lichnice zbyty hlavního paláce s hradní bránou a příkop. Tyto trosky dávají i dnes návštěvníkovi tušit, jak pevný hrad to byl. Na jednu z hradeb je zbudována vyhlídková plošina, odkud budete mít výhled do okolí. Areál hradu je velmi hezky udržován. V areálu hradu se můžete volně pohybovat. Zároveň jsou možné prohlídky s průvodcem. 

foto: Harold

Dívčí skok. Hezký tip na výlet

Nedaleko hradu je skalka tyčící se nad srázem Lovětínské rokle. Vypráví se zde pověst o princezně Miladě, která prý nápadníkům zadávala nelehký úkol, při kterém se s koněm měli třikrát otočit na skalním výstupku.  Hladký kámen přinesl smrt koním a jejich jezdcům. Až jeden rytíř nechal vsadit do podkov diamanty coby hřeby a závod vyhrál.  Za zmařené životy princeznu proklál mečem a shodil do rokle.

foto: Harold

Tipy na ubytování

Kudy na hrad

Lichnicí prochází turistická trasa CHKO Lichnice-Kaňkovy hory. Jinak se sem pohodlně dostanete po silnici od Třemošnice. Dojedete zhruba do středu obce Podhradí, odkud vede kamenitá stezka na hrad. Je vhodná pro pěší, cyklisty ale s pomocí zvládnou hrad navštívit i vozíčkáři. Není to náročný výstup.

Vlakem na hrad

V Třemošnicích je železniční stanice, odkud to budete mít pěšky na hrad 2,5 km. Trasa na mapě

Zajímavost v okolí

Když se v Podhradí vydáte po silnic směrem k Třemošnici,  dojdete k tzv. Žižkovu dubu. Je víc než 700let starý. Žižka zde nikdy nebyl. Strom však pro své úcty hodné stáří i rozměry stojí za vidění. 

Parkování 

Veřejné parkoviště je přímo pod hradem

Poloha na mapě

Základní údaje

Provozní doba

květen-září (po-ne)
10-17:00

Vstupné

30 Kč dospělá osoba
15 Kč děti a senioři
70 Kč rodinné vstupné

Kontaktní údaje

Třemošnice
+420 728 835 746
www.tremosnice.cz

Štítky

  • Poznávací
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.