Zřícenina hradu Kyšperk
Krupka, Krušné hory a Podkrušnohoří

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Na výběžku Supí hory u města Krupky nad Unčínem v okrese Teplice si prohlédnete zříceninu hradu Kyšperk. Najdete ho v nadmořské výšce 450 m. Pozůstatky hradu, který v 16. století vyhořel, jsou poměrně rozsáhlé. Budete si mít co prohlížet a třeba zde i přespíte pod širákem.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. října 2021

Hrad kdysi býval sídlem arcibiskupů

Arcibiskupský hrad Kyšperk měl výstavný charakter. Založil ho zřejmě ve 14. století Jan Lucemburský a po něm tu pobývali pražští arcibiskupové. V 15. století se poblíž hradu odehrála konečná fáze vítězné bitvy husitských vojsk. O život přišlo 300 bojovníků. V polovině 16. století hrad zachvátil požár. Pak už byl neobývatelný. Dnes si můžete představovat, jak asi sídlo vypadalo.

Pozůstatky jsou poměrně rozsáhlé

 Zachovány zůstaly zbytky jádra s věží, obvodové hradby, do skály vytesané příkopy a část velké obytné věže. Stále tu je sklepení. Zachovalým klenutým vstupem pod palácem vstoupíte do dvou přízemních místností. Ve druhé pod klenbou najdete schody do sklepní místnosti pod podlahou. Po důkladnějším ohledání najdete menší otvor při zemi. Sloužil jako úniková chodba z hradu.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete např. v bufetu u lanovky (kousek od parkoviště), nebo v některé z restaurací v Krupce.

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na Parkovišti U lanovky. Od dolní stanice lanové dráhy Bohosudov - Kněžiště v Krupce půjdete 2,8 km po modré turistické značce. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Štola Starý Martin
Minulost města Krupka, nad kterou se zřícenina vypíná, je spjata s těžbou cínu. Můžete vstoupit do štoly Starý Martin. Jde o jednu z nejbohatších rudních žil, kde se těžil cín v průběhu 14. století až do druhé světové války. Prohlídková trasa měří 1000 m. Prohlídka trvá 45 minut.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Unčín
Krupka
417 861 435
info@mukrupka.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Výlety
  • Do lesa
  • Cestování se psem
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro dva
  • Příroda
  • Turistika
  • Pro seniory
  • Vyhlídky
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Vyberte si ubytování

Penzion John

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

9/10
Cena od 230 Kč do 390 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více