Zámek Valeč

Valeč, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Pavel Vlach CC BY-SA 4.0

V Karlovarském kraji na úpatí Doupovských hor stojí za návštěvu Zámek Valeč ve stejnojmenné obci. Budete obdivovat barokní stavitelství i krajinný urbanismus v parku s Braunovými sochami.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. září 2020

Do zámku jen s psaným průvodcem

Prostory barokního zámku si prohlédnete bez průvodce. V Informačním centru Prádelna obdržíte za vratnou kauci průvodcovský text. Pak se budete pohybovat sami. Interiéry nejsou dokončené a máte jedinečnou možnost vidět je v syrové podobě. Spatříte architektonické prvky, které budou po dokončení skryty. Podíváte se do Braunova sálu s barokní výzdobou. Můžete nahlédnout do zrekonstruovaného Kostela Nejsvětější Trojice. Během roku se v prostorách zámku konají sezonní výstavy.

Zámecký park je úchvatný, uvidíte slavné Braunovy sochy

Zámecký park je veřejnosti přístupný od svítání do soumraku. K prohlídce nabídne spoustu krásy. Určitě největší raritou je takzvaný teatron. Jde o stupňovitou stavbu amfiteatru s výklenky. Sloužila jako kulisa pro představení a byla zdobená plastikami. Upoutá vás také 17 kopií soch, které vytvořil Matyáš Bernard Braun. Jsou nedaleko zámecké kašny. Podobně jako na Kuksu ztvárňují alegorie vlastností. Originálních soch je celkem 28 a jsou uloženy v budově bývalé Kovárny. Na sezonu 2020 má být otevřeno nové lapidarium, ve kterém všechny původní originály uvidíte. Expozici mají doprovázet zvukové a světelné efekty. V parku si prohlédněte pomník hraběte Šporka, díky němuž zde Branovy sochy jsou. Když je v zimě brzy tma, můžete využít prohlídky 

Možná zahlédnete netopýry

Areál zámku je proslulý tím, že tu sídlí dvanáct ohrožených druhů netopýrů. Přečkávají zimu v historických pivovarských sklepích a v zámeckém podzemí. V letním období je pro netopýry atraktivním místem park. Loví tu hmyz a staré listnaté stromy jim poskytují vhodné úkryty v dutinách a štěrbinách.

Občerstvení

Můžete navštívit kavárnu ve zrekonstruované bývalé zámecké prádelně.

Pro děti a zamilované

V informačním centru Prádelna vám zapůjčí na žádost deku a můžete si v parku uspořádat vlastní piknik.

Parkování a přístupnost

Parkoviště najdete na náměstí ve Valči.  Z parkoviště se vydáte doleva, půjdete zhruba 80 metrů ulicí Karlovarskou. Z ní odbočíte doprava k zámku, který je na dohled. Vzdálenost je 250 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Také letohrádek a iluzivní brány mají své kouzlo
Zámeckým parkem se můžete vypravit na okružní procházku. Nejprve půjdete k baroknímu letohrádku Jinotaj s vyhlídkovou věží. Čeká na opravu, dovnitř se nedostanete. Od zámku je vzdálen  po stezce 375 m. Od něj se okolo pivovarských sklepů dostanete k iluzivním branám parku a nakonec přes teatron zase zpět k sochám u zámecké kašny. Vaší pozornosti jistě neujde ani ohromný skleník z konce 19. století.  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Valeč 1
Valeč
+420 725 524 129
valec@npu.cz
zamek-valec.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Zahrady a parky
  • Zámky
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
  • Umění
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • pro seniory
  • Sochy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.