Zámek Slatiňany

Slatiňany, Železné hory, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na úpatí Železných hor ve východních Čechách si prohlédněte zámek ve Slatiňanech. Můžete se také projít i rozlehlým anglickým parkem.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. března 2022

Trocha historie

Zámek kdysi býval gotickou tvrzí a postupně ze 14. století se během 600 let proměnil v moderní šlechtické sídlo. Během své dlouhé historie měl objekt řadu majitelů. Nejvýznmějším šlechtickým rodem byla rodina Auerspergů, která zámek vlastnila přes dvěstě let až do svého vymření v roce 1942.  Zámek byl v rámci Benešových dekretů zkonfiskován. Nedlouho po převzetí zámku státem se začalo se systematickým rozvozem původního mobiliáře do nejrůznějších kulturních institucí. V roce 1947  bylo ze zámku vytvořeno Státní hipologické muzeum, které bylo zpřístupněno široké veřejnosti v roce 1950.  Zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí až delší dobu po samotové revoluci. Rozsáhlá rekonstrukce proběhla v letech 2017 až 2020 a vy se dnes můžete těšit na překrásné interiéry, ale také zámecké zahrady.

Na zámku v Slatiňach je toho k vidění opravdu hodně

Bývalé sídlo Auerspergů si prohlédnete v několika okruzích. V základním máte příležitost vidět panské patro, které bylo jejich sídlem. Nebo zvolte okruh Celým zámkem. Dostanete se do šlechtických interiérů, ledárny, kuchyně, umývárny nádobí i kotelny. V rámci další trasy nahlédnete do obnovených interiérů v přízemí a do zámecké kuchyně.

Projdete od sklepa po půdu

Okruh Pokrok nezastavíš vás provede zámkem od sklepa po půdu. Navštívíte historickou šatnu a čistírnu oděvů, uvidíte kotelnu. Sestoupíte do velké koupelny nebo stanete na 50 m dlouhém balkonu. Poznáte někdejší moderní technologie.

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

V zámecké zahradě je pěkné dětské hřiště. Prohlédnete si soubor domečků, kde se děti učily starat o zvířata. Nedaleko se také nachází kouzelná miniatura Kočičí hrádek, kterou dřívější majitelé nechali postavit pro své děti. A dnes si děti mohou zde pohrát. 

Občerstvení

Nedalek zámku se nachází Restaurace U zámku.

Kde zaparkovat ve Slatiňanech

Parkovat můžete u restaurace U Zámku nebo ve Vrchlického ulici. Pěšky je to k zámku z obou míst 5 minut chůze.

Vlakem na zámek

Do Slatiňan jezdí vlak, od stanice půjdete 1,4 km pěšky. Cesta není nikterak náročná a na zámku jste během chvilky. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Zavítejte do Švýcárny
Budova Švýcárna nedaleko zámeckého areálu slouží jako interaktivní muzeum starokladrubského koně. Seznámíte se s problematikou chovu, uvidíte repliku koňského boxu, vyzkoušíte si např. jízdu v kočáře a mnoho dalšího.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více