Pozůstatky hradu Vraní hora

Vranová Lhota, Svitavsko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Jiří Komárek CC BY-SA 4.0

Pozůstatky hradu Vraní hora najdete mezi Městečkem Trnávkou a Mohelnicí, asi kilometr od obce Vranová Lhota. Stojí uprostřed údolí, kterým vedla v minulosti jedna část Trstenické stezky. Zbytky historického objektu jsou chráněnou kulturní památkou. Toto místo je výletním cílem zejména při cestě z Bouzova do Moravské Třebové nebo Jevíčka.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. září 2020

Pravděpodobnou podobu hradu určily jeho zbytky 

O Vraní hoře toho není mnoho známo a informace se různí. Ví se, že hrad pochází ze 13. století a že zničen byl pravděpodobně v roce 1389 při tažení markraběte Jošta. Panuje tak domněnka, že osudnou se mu stala trestná výprava proti hradům Jana Ozora. Hrad stával na okraji ostrohu a od okolního terénu ho odděloval sedm metrů hluboký příkop a předsunutý val. Objekt měl oválný tvar a od příkopu byl chráněn zdí, u níž stávala hláska. Jeho ostatní strany byly zřejmě obehnány pouze valem a svah pod nimi byl odkopán, čímž zde vznikla terasa.

Hrad byl zbořen, vyrostla tvrz 

Se zničením hradu souvisí vznik tvrze, která jej do jisté míry nahradila. První zmínky o ní pochází z roku 1406, další prozrazují, že na přelomu 15. a 16. století byla přestavěna a rozšířena. Následné interiérové úpravy byly provedeny koncem 16. století. Tvrz byla v držení pánů ze Žerotína, pánů z Ptení či Drahanovských z Pěnčína. Když v roce 1714 připojili Libštejnští z Kolovrat Vranovou Lhotu k biskupskému panství, ztratila svůj význam a stala se jen provozním objektem. Postupně zchátrala do podoby, jak ji známe dnes. Zvrat jejího neutěšeného stavu by měla přinést nedávná změna majitele. 


Co tu dnes uvidíte

Z původního hradu toho sice mnoho neuvidíte, přesto je toto místo často navštěvované. Zřejmě pro zvláštní atmosféru turisté neváhají vyšlápnout nepříliš pohodlnou pěšinou kopec vysoký téměř 350 m. Z bývalého sídla se dochovaly jen nevelké pozůstatky zdiva, předsunutý val a příkopy.

Jak na Vraní horu?

Dostanete se k němu buď ve směru od mostu proti proudu říčky od Vranové Lhoty. Druhou možností je Lhotou a na vrcholu stoupání u smírčího kříže odbočit vlevo na polní cestu, kde odstavte váš vůz. Odtud ke zbytků hradu je to necelý kilometr.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Zříceniny
  • Příroda
  • Výlety
  • pro dva
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.