Zřícenina hradu Košumberk

Luže, Pardubicko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: hrad-kosumberk.cz

Romantická zřícenina z počátku 14. století je nedílnou součástí lázeňského městečka Luže a jedním z cílů vycházek nejen lázeňských hostů, ale i  ostatních turistů. S mnoha zajímavostmi, které se v  těsném okolí hradu nacházejí, uspokojí skutečně každého návštěvníka.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Trochu z historie

Košumberk nechali vystavět roku 1300 páni z Chlumu. Jejich potomci Slavatové z Chlumu hrad přestavěli do pozdně gotického stylu. Po několik následujících století se stal hrad předním sídlem jejich rodu a utěšeně vzkvétal. V polovině 16. století padl na majitele hradu Diviše Slavatu  trest za účast na stavovském povstání a byl mu zabaven majetek. Košumberk mu jako jedno z mála panství  zůstal a několik měsíců na něm byl dokonce držen v domácím vězení.  Roku 1573 hrad vyhořel. V rámci obnovy zde přibyl velký renesanční zámek a purkrabství. Následně přešel do majetku jezuitů. Ti zde vystavěli kostel.

foto: hrad-kosumberk.cz

Poslední majitelkou je zmiňována Marie Maxmiliana, která po smrti manžela Františka Kryštofa Hýzrleho, zůstala na panství sama.  Bylo  toho na ni příliš  a proto časem přesídlila do útulnějšího dvorce. Tím ztrácí Košumberk svou rezidenční funkci a postupně upadá.   V devatenáctém století je hrad zmiňován coby pustnoucí zřícenina. Teprve roku 1920 se jeho záchrany ujal Spolek na záchranu Košumberka a zříceninu zakonzervoval.  

Na co se můžete těšit

Návštěvníka uvítá budova renesančního purkrabství, kde je umístěno muzeum s expozicí o historii hradu a rodu Slavatů. Zbytky budov, hradní věže a některé zachovalé místnosti je možné projít až do výše druhého podlaží. Během postupné rekonstrukce byla zřícenina zajištěna a pro návštěvníky zbudovány schody, které jim umožní projít i jinak nepřístupné části hradu. Oplocením hradního návrší vznikla obora pro vysokou zvěř. Areál hradu je velmi hezky udržovaný a čeká vás příjemná procházka po hradním panství.

foto: hrad-kosumberk.cz

Výlety do okolí

Městečko Luže si rozhodně projděte pěšky. V těsné blízkosti hradu a obory je lázeňský park, který slouží zároveň jako arboretum. Za návštěvu stojí i barokní Poutní kostel Panny Marie na Chlumku, který najdete v centru městečka. V Luži najdete i synagogu a židovský hřbitov. O kousek dál při výjezdu na Vysoké Mýto navštivte Paletínskou kapli Čtrnácti pomocníků. V okolí je i velké množství turistických stezek a cyklotras. 

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V podhradí zavítejte do pivovaru Košumberk a ochutnejte zdejší pivní speciály.

foto: hrad-kosumberk.cz

Kudy na hrad

Auto můžete pohodlně zaparkovat přímo u lázní nebo kdekoliv v městečku. Cesta je velmi dobře značená. Můžete se projít buď přímo arboretem a Hamzovým parkem nebo stezkou kolem barokní kaple Jana Nepomuckého. 

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.