Dům hodin

Karlštejn, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.4/10

V obci Karlštejn ve Středočeském kraji nečeká na návštěvníky jen slavný hrad, ale také rozsáhlá expozice hodin a hodinářského umění. Jedná se o rozsáhlou unikátní soukromou sbírku a tak prohlídku je nutné si předem objednat. Stojí to ovšem za to.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Od venkovských hodin až po stroje určené do šlechtických sídel

Kolekce hodin je největší u nás a zahrnuje více než 1000 exponátů. Můžete zde vidět hodiny například z Anglie, Švýcarska, Francie, Německa, Itálie, Rakouska – Uherska, Ameriky, Číny či Japonska, ale nechybí samozřejmě ani práce českých hodinářů. Sbírka zachycuje vývoj hodinářského řemesla od 16. století až do novověku a jsou tu hodiny význačných hodinářských mistrů i ale i neznámých hodinářů. Jsou zde hodiny, které bývaly běžnou součástí měšťanských domácností, ale také ryze venkovské či takové, které měřily čas ve šlechtických sídlech. Jsou zde zastoupeny exponáty z období baroka, renesance či klasicismu, nechybí ani lahůdky v podobě celodřevěných strojů či hodin s malovaným porcelánovým ciferníkem. Spatřit tu můžete také tzv regulátory, což jsou velmi přesné hodiny, podle nichž se seřizoval čas a prohlédnout si můžete i hodinářskou dílnu vybavenou dobovými nástroji. 

Karlštejnská zvonkohra vysílá pozitivní energii

K vidění je také Karlštejnská zvonkohra, která je osazena 12 zvonky různých velikostí. Odbíjí každých 15 minut a v celou hodinu navíc zahraje známou melodii z repertoáru neuvěřitelného množství více než tisíce skladeb. Zvonkohra údajně k návštěvníkům vysílá pozitivní energii.

Kde se občerstvit

Příjemnou možnost odpočinku a občerstvení skýtá Koliba U Elišky, která stojí v těsné blízkosti centrálního parkoviště.

Provozní doba

Na základě telefonické objednávky na tel. +420 608 910 010 nebo +420 728 827 427.

Vlakem do muzea

Vlakové nádraží se nachází 1,1 km od muzea. Trasa na mapě

Parkování

Ve spodní části obce u informačního centra je centrální parkoviště. Vjezd do obce není povolen. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte hrad Karlštejn, nejlépe po předchozí rezervaci vstupenky na internetu. Poté se můžete vypravit k lomům Mořina, z nichž nejhezčí je Velká Amerika. Její rozměr je asi 750 x 150 m, hloubka 67 – 80 m a modrozelené oko jezera na dně propasti připomíná barvu moře.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Karlštejn 138
Karlštejn
+420 608 910 010
muzeumhodin@seznam.cz
www.muzeumhodin.eu

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Umění
  • Výlety
  • pro dva
  • Muzea
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.4/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.