Zahradní železnice Drásov - zážitek pro děti i dospělé

Drásov, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10

Chcete se svézt na půlkilometrové zahradní železniční trati o rozchodu 600 mm? Zavítejte do městysu Drásov u Tišnova, pouhých 20 km od Brna. Je tam provozní muzejní expozice.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. srpna 2020

Jako na opravdovém nádraží

Soukromou expozici úzkorozchodných železnic najdete ve zvlněné krajině podhůří Českomoravské vrchoviny. Nachází se na návsi městyse Drásov. Každou první neděli v měsíci celoročně se můžete svézt replikami vagonků z počátku minulého století. Jsou tu vozidla lesních, polních a průmyslových drážek.

Délka trati je obdivuhodná

Trať je dlouhá skoro půl kilometru, má 17 výhybek a dokonce hned tři výtopny. Je tu klasická pokladna, nástupiště, budete si připadat jako na opravdickém nádraží. Pojedete otevřeným vláčkem s dřevěnými lavicemi, který táhne červená mašinka. Vláček ve stylovém prostředí obsluhují nádražáci v prvorepublikových uniformách. Mají tu dokonce lampárnu. Místnost, kde se skladovalo a doplňovalo větší množství signálních lamp koncových vozů petrolejem. Později se v lampárně nabíjely baterie pro elektrické lampy.

Na památku si můžete zakoupit klasické kartonové jízdenky a další upomínkové předměty.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v blízkém okolí v několika restauracích. K dispozici jsou hospůdka U Šebestů, restaurace Na Růžku a Restaurace Drásov.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovišti v Drásově. Z parkoviště v Drásově půjdete k Zahradní železniční trati pěšky skoro 2 km po modře značené trase přes centrum městysu.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Vyjděte na kopec Čebín a rozhlédněte se po kraji z rozhledny 
Z parkoviště Drásov se vydejte na opačnou stranu od Drásova směrem k Čebínu. Až dojdete k rozcestí Pod Čebínkou, čeká vás cesta po žlutě značené turistické trase na kopec Čebín, kde stojí ve výšce 432 m n.m. rozhledna Čebínka. Její věž má ocelovou konstrukci a byla postavena pro telekomunikační účely. Veřejnosti je přístupná od dubna do října o sobotách a nedělích za příznivého počasí. Na její vrchol půjdete po 161 schodech, cestou je deset odpočívadel. Schody se točí ve směru hodinových ručiček a plošina je ve výšce 30 metrů. Z rozhledny uvidíte Brno, vysílač Hády, Moravský kras. Spatříte také vyhlídkovou věž na Zlobici u Malhostovic. Můžete z výšky nahlédnout  také do velkého lomu, který se rozkládá na úpatí kopce. Při velmi dobré viditelnosti je možné spatřiti Kralický Sněžník.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Drásov 196
Drásov
+420 606 333 066
zdenekjobanek@seznam.cz
zahradnizeleznicedrasov.cz

Štítky

  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • Výletní vláčky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Zabávní parky
  • pro dva
  • Zabavní centra
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.