Výletní vláček Cyklohráček z Prahy na Okoř a zpět

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Chcete pro vaše děti udělat výlet plný zábavy už cestou vlakem? Vydejte se rodinným výletním vlakem z Prahy na Okoř a dále až do Slaného. Na trase jsou zajímavé tipy, kde se můžete zastavit.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. července 2020

Pro děti a cyklisty

Jak název napovídá, jízda vlakem je splněným snem pro děti a cyklisty. Zábava cestou pro děti a jeden vagón pro úschovu kol.

Vlak je plný her a hraček

Některé vagóny jsou přestavěné na pojízdné dětské hřiště. Najdete v něm hračky, balonky, hry. Vůz plný hraček má oranžovou barvu. Je v něm závěsná houpačka, stavebnice, vláčkodráha. Původní stanoviště strojvedoucího je přestavěné na hernu, kde si mohou děti vyzkoušet, jaké to je řídit skutečný vlak. Vůz plný balonků má barvu růžovou. Najdete v něm balkónoviště, molitanové stavebnice i dřevěné hry. Vůz plný her je modrý. Děti mohou kreslit na tabuli křídami, malovat obrázky u připravených kreslících koutků a nebo nahlédnout do některé z knížek v knihovně. Celkem se na výlet do Okoře a Slaného vypravují čtyři vozy. O hry se celou cestu starají hrajvedoucí. 

foto: pid.cz

Vagón s koly má i servis

Pro cyklisty je ve vlaku vagón, kam se vejde zhruba 25 jízdních kol. Když budete potřebovat, můžete v něm provést servis. K dispozici tu je kompresor na dofouknutí duší, sada na lepení, mazání a můžete použit i nářadí na běžné opravy. Hrajvedoucí vám rozdají reflexní pásky.

Kudy pojedete?

Trasa Cyklohráčku vede mimo jiné tzv. Pražským Semmeringem. Start je na hlavním nádraží v Praze, dále vlak jede přes Smíchov, Jinonice, Cibulku, Zličín. Pokračuje na Hostivici, Hostouň u Prahy, Středokluky, Noutonice, Kováry, Zákolany, Podlešín a Slaný. Zatímco si vaše děti budou hrát, můžete přes prosklenou stěnu sledovat, jak řídí ´vlak strojvůdce. Uvidíte výhybky a návěstidla na trati. Můžete pozorovat krásnou krajinu. Prokopské údolí i řadu viaduktů. 

Občerstvení

Občerstvení si můžete koupit přímo ve vlaku, a to pouze ve vagonu s koly u stevarda. Vláček totiž není průchozí. Platí se pouze v hotovosti.

Tipy na výlety

Ke zřícenině hradu Okoř
Pokud z vlaku vystoupíte v Noutonicích, půjdete ke zřícenině hradu Okoř 2,5 km po červené turistické stezce. Na místě uvidíte ruiny raně gotické kaple, zbytky opevnění a torzo předsunuté bašty. Když budete mít štěstí, narazíte na některou z pravidelných letních akcí. Například koncerty, šermířské souboje nebo soutěže pro děti. 

Ve Zlonicích si prohlédnete železniční modely 
Ze Slaného je to pouhých 9 km do Zlonic. Tam si můžete prohlédnout Železniční muzeum. Je v něm k vidění stálá expozice, která připomíná historii železniční dopravy. Uvidíte modely, které nejsou notoricky známé. Třeba lokomotivy cukrovarů a malodráhy cihelen. Je zde rozsáhlá expozice zabezpečovací techniky, nákladních vagonů. Jsou tu k vidění i nákladní autoveterány.

foto: pid.cz

Zoopark Zájezd je komorní zoo v přírodě
V Zákolanském údolí turisté rádi zavítají do útulné zahrady Zoopark Zájezd. Malá obec Zájezd se nachází mezi Buštěhradem a Okoří. Zahrada chová 100 druhů exotických a domácích zvířat. Má dvě části. V jedné jsou opice, surikaty, lemuři, rys ostrovid a plazi. V druhé části najdete kontaktní zoo, dětský koutek s domácími zvířaty a využít můžete „piknikárnu“, bezpečnou louku pro hraní a odpočinek dětí.

Kde zaparkovat

Parkovat lze na parkovišti u hlavního nádraží v Praze – 40Kč/hod.

Přístupnost

Z parkoviště se lehce dostanete k nástupišti, z kterého odjíždí Cyklohráček.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Wilsonova 300
Praha 11000
840 112 113
info@cd.cz
pid.cz/zabava-a-zajimavosti/cyklohracek/

Štítky

  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • Výletní vláčky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.