Výlet úzkokolejkou Mladějov

Mladějov na Moravě, Svitavsko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

V Mladějově na Svitavsku na pomezí Čech a Moravy si můžete udělat výlet úzkokolejnou tratí. Výletní jízdy Mladějovské průmyslové dráhy lákají během roku milovníky železnice. Trať je dlouhá 11 kilometrů a určitě se pro vás jízda stane zážitkem.

Autor článku: David Hlisník, 11. června 2023

Mají tu i parní lokomotivu

Po úzkokolejné trati v Mladějove ještě v roce 1991 přepravovaly vlaky strategické suroviny. Nyní tu jízdy historickými vlaky provozuje Průmyslové železniční muzeum. Vláček táhne mimo jiné i upravená parní lokomotiva BS 80 z roku 1951. Je tahákem pro turisty.

Sledujte termíny jízd

Jízda vláčkem je lákavá. Stačí sledovat termíny výletů. Zpravidla se jízdy konají během léta o vybraných sobotách, oblíbené jsou i jarní a podzimní výlety a nebo jízdy při různých příležitostech. Určitě se pro vás stane jedinečným zážitkem zbrojení parní lokomotivy a její posun během cesty.

Dojedete až k důlnímu areálu Hřebeč

Trať je dlouhá necelých 11 kilometrů, má rozchod pouhých 600 milimetrů a v některých úsecích dosahuje sklonu až 32 promile. Vláček jede z areálu bývalého závodu a tři kilometry stoupá do stanice Veksl, pokračuje podél zrušených lupkových dolů v úbočí Hřebečského hřbetu. Na šestém kilometru dojede do Nové Vsi k bývalému dolu Hugo Karel. Pak vláček pokračuje do důlního areálu Hřebeč k dolu Gerhard a vrací se zpět.

Tipy na ubytování

Nezapomeňte navštívit muzeum

V areálu bývalého šamotového závodu si prohlédněte expozice železniční, silniční, zemědělské i stavební techniky Průmyslového muzea Mladějov.

Kde zaparkovat

Parkoviště Mladějov je vzdáleno necelých 500 m.

Kde se občerstvit

Využijte Restauraci U parního stroje přímo v muzeu.

Přístupnost autobusem a vlakem

Nedaleko úzkokolejky je nádraží i autobusová zastávka. Trasa na mapě z nádraží k Průmyslovému muzeu Mladějov.

Poloha na mapě

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mladějov na Moravě 121
Mladějov na Moravě 569 35
+420 604 635 779
mladejov@mladejov.cz
www.mladejov.cz

Štítky

 • Rodinné
 • Výletní vláčky
 • Technická muzea
 • Technické památky
 • když prší
 • Výlety
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • Poznávací
 • Naučné
 • pro seniory
 • Zábavné
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Východní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.