Štefánikova hvězdárna v Praze

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Yair Haklai CC BY-SA 4.0

V Praze na Petříně vás kromě rozhledny může zaujmout Štefánikova hvězdárna. Nachází se v Růžovém sadu. Název má po slovenském astronomovi, diplomatu a politikovi Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Autor článku: David Hlisník, 6. března 2024

Můžete pozorovat denní i noční oblohu

Hvězdárna byla založena v roce 1928 s cílem popularizovat astronomii a příbuzné přírodní vědy. Můžete se zúčastnit pravidelných akcí, které observatoř pořádá pro veřejnost. Jsou jimi například přednášky, veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy. Ty probíhají za jasného počasí po celý rok. Umístění hvězdárny v kvetoucím Růžovém sadu s labyrintem vám dopřeje i pěkné výhledy na Prahu.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy CC BY-SA 4.0

V hvězdárně je spousta exponátů

Uvnitř objektu si prohlédnete přístrojové vybavení observatoře. Uvidíte například unikátní dvojitý Königový refraktor, který je jedním z nejstarších funkčních dalekohledů u nás. Zavítáte do prostor s interaktivními exponáty, optickými pokusy a historickými přístroji. Můžete si prohlédnout muzeum meteoritů, na některé úlomky si i sáhnete. Hvězdárna nabízí i pozorování oblohy – Slunce, Měsíce, planet, hvězdokup a mlhovin mobilní technikou v tzv. astrobusu.

Jak zabavit děti

Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému rozpětí návštěvníků Na své si tedy přijdou i děti. V nabídce nechybí promítání pořadů, které obsahují interaktivní fyzikální show.

Kde zaparkovat

Parkovat se dá pod Petřínem v ulici Újezd. Je tam také parkovací dům James House Parking.

Kde se občerstvit

V přízemí je tematicky laděné Astrobistro. Nabídnou vám i grilované dobroty a Únětické pivo.

Přístupnost

  • Vyjeďte lanovkou na Petřín. Hvězdárna je od lanovky vzdálena jen několik desítek metrů.
  • Pokud přijedete vlakem na hlavní nádraží, pěšky to je 4 km. Trasa na mapě.
  • Kolem hvězdárny vede cyklotrasa č. A32.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více