Šlikova věž je pozůstatkem hradu Freudenstein

Jáchymov, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Vydejte se na pozdně gotický hrad Freudenstein v Jáchymově. Byl zřejmě nejmladším českým hradem. Zůstaly z něj jen dvě bateriové věže. Uvidíte i část opevnění.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Možná nejmladší hrad v Čechách vydrancovali horníci

Pozdně gotický hrad Freudenstein postavil stavitel Jan Münich kolem roku 1520. Sídlo spadalo pod správu rodu Šliků, proto Šlikův hrádek. Sloužil na ochranu a správu výnosné těžby stříbra nad nově založeným městem Jáchymov. Roku 1525 byl hrad Freudenstein dobyt, vydrancován a poškozen vzbouřenými horníky. Protestovali proti špatnému zacházení v dolech. Dílo později dokonali Švédové.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Šlikovku si prohlédnete zvenčí

V současnosti je areál památkově chráněn. Zbyly dvě věže a část opevnění, sloužící jako hláska a sklad střeliva. Severovýchodní nárožní věž se nazývá Šlikovka. Je vysoká 19 metrů a je dosud zachovaná do výšky 4 pater. Jihozápadní věží je Prachárna, vysoká 12 metrů. Vše si prohlédnete zvenčí.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete například v Restauraci u Hada (od parkoviště směrem na Boží Dar), nebo v cukrárně U Cukrářů v ulici Na Slovanech.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Parkovat můžete na parkovišti u radnice v Jáchymově. Ke zřícenině se od auta dostanete po modré turistické značce. Půjdete 800 m.

Poloha na mapě

Tip na zajímavý výlet

Naučná stezka Jáchymovské peklo
Šlikova věž je součástí naučné stezky Jáchymovské peklo, i když s historií odsouzených vězňů z 50. let samozřejmě nesouvisí. Stezkou se však můžete vydat, dozvíte se mnoho zajímavého. Začíná u kostela sv. Jáchyma a měří 8,5 km. Na 12 zastaveních naučná stezka připomíná těžké pracovní lágry na těžbu uranu. Informační tabule také obsahují informace o okolní přírodě a o další historii města.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.