Šlikova věž je pozůstatkem hradu Freudenstein
Jáchymov, Krušné hory a Podkrušnohoří

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Vydejte se na pozdně gotický hrad Freudenstein u Jáchymova, který byl zřejmě nejmladším českým hradem. Zůstaly z něj dvě malebné bateriové věže. Ale i ty stojí za to!

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Možná nejmladší hrad v Čechách vydrancovali horníci

Pozdně gotický hrad Freudenstein nechal vystavět v letech 1517 - 1520 Štěpán Šlik. Zřejmě nejmladší hrad v Čechách proto nazývali Šlikův hrádek. Sloužil na ochranu a správu výnosné těžby stříbra nad nově založeným městem Jáchymov. Roku 1525 byl hrad Freudenstein dobyt, vydrancován a poškozen. Aktéry činu se stali vzbouření horníci. Protestovali proti špatnému zacházení v jáchymovských dolech. Dílo později dokonali Švédové. Z hradu zbyly jen dvě věže. Severovýchodní nárožní věž se nazývá Šlikovka. Je vysoká 19 metrů a je dosud zachovaná do výšky 4 pater. Jihozápadní věž je Prachárna, vysoká 12 metrů. Hrad není v současnosti přístupný veřejnosti, ale můžete si jeho pozůstatky obhlédnout zvenčí. V létě se tu konají hudební festivaly.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Naučná stezka Jáchymovské peklo

Zřícenina je součástí naučné stezky Jáchymovské peklo. Stezka měří 8,5 km. Na 12 zastaveních připomíná těžké pracovní lágry na těžbu uranu. Pracovali zde političtí odsouzenci z padesátých let minulého století. První informační tabuli najdete u kostela sv. Jáchyma. Poté budete pokračovat po stezce kolem dolu Svornost. Objevíte tam hornický skanzen, kde si prohlédnete expozici důlní techniky. Spatříte také středověkou stříbrnou štolu. Uvidíte i novodobou uranovou štolu. Právě u Šlikovského hradu stezka končí.

Kde se občerstvit

Pokud se vydáte po naučné stezce Jáchymovské peklo, můžete zavítat do lesní restaurace Jezírko. Od zříceniny je vzdálena necelé 3 km směrem k Cihelně. Občerstvit se můžete i v restauraci U radnice v sousedství parkoviště, kde jste nechali auto. 

Parkování a přístupnost

Parkovat můžete na parkovišti u radnice v Jáchymově. Z parkoviště Radnice začíná naučná stezka Jáchymovské peklo. Ke zřícenině hradu po ní dojdete po osmi stech metrech.

Poloha na mapě

Kam dále ze zříceniny Freudenstein?

Zahrajte si s dětmi na horníky
Už jste jeli někdy drátěnou klecí do podzemí? Pokud navštívíte Důl Svornost v Jáchymově, čeká vás úžasné dobrodružství. Pojedete hluboko, 500 metrů. Pak se před vámi otevře dvanácté, nejhlubší patro dolu, který pochází z roku 1518.  Čeká vás poučná procházka. Dozvíte se, že v roce 1525 se  začalo v dolu těžit stříbro a postupně se výtěžnost orientovala na další objevené poklady, které skýtal. Těžil se zde například také arzén, kobalt, nikl, bizmut. Pozdější geologický průzkum ukázal, že v oblasti  se nalézá sedmnáct kovonosných rud a čtyři sta různých minerálů. Důl Svornost se tak stal nejbohatším geologickým nalezištěm na světě.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hradiště 53
Jáchymov
ic-jachymov@volny.cz

Štítky

  • Poznávací
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Vyberte si ubytování

Chata Růžena

Lužické hory Jiřetín pod Jedlovou

0/10
Cena od 250 Kč do 250 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více