Rytířské hradiště - lesní ráj pro děti

Hradec Králové, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Městské lesy Hradec Králové nabízejí návštěvníkům pobyt v unikátním přírodním dětském parku s názvem Rytířské hradiště s parádním modelem středověkého hradu.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. února 2021

Za zážitky do hradeckých lesů

Uprostřed hradeckých lesů na vás čeká kouzelné místo a doslova ráj pro děti. Rytířské hradiště je obklopené lesy a nabízí zážitky nejen na hradišti, ale i v přilehlém okolí. Hezký tip na prima strávený den. A nezapomeňte si s sebou vzít i buřty. Je zde veřejné ohniště. 

Čekají vás rozmanité atrakce

V Rytířském hradišti, které je celé vyrobené ze dřeva, potkáte se svými dětmi nejen rytíře, ale také princezny, čarodějnice a další pohádkové figury. Můžete pozorovat okolní lesy pohledem z hlavní hradní věže a sjet dolů skluzavkou. Děti si mohou pohrát na pískovišti, projít se bludištěm s prolézačkami. Určitě se vám bude líbit i výzdoba všude kolem. Zasloužily se o to děti z výtvarné školy Marty Pohnerové. Hezké jsou i dřevořezby, které vyrobil Miroslav Kříž. Hradiště se každý rok rozšiřuje o další prvky. Kromě interaktivní věže si tu vyzkoušíte dendrofon, můžete absolvovat opičí dráhu.

Hradiště má i výchovný charakter

Mětské lesy v areálu hradiště připravily i naučné expozice. Budete poznávat ptáky a různé dřeviny. Prohlédnete si, jak se rozkládá jednotlivý odpad v přírodě. Ve zvířecím doskočišti uvidíte, jak daleko se skokem dostanou různé druhy lesních zvířátek. Nahlédnete do jeskyně čarodějnice Muchomůrky a dozvíte se ledacos o loupežnících.

Tipy na ubytování

Pořádají se zde akce

Na Rytířském hradišti se každoročně koná celá řada akcí nejen pro děti. Když budete mít štěstí, zúčastníte se třeba Dětského dne s Futurem nebo zimní bitvy Dračí setba šermířského kroužku Tesáci. 

Jak se dostat k Rytířskému hradišti?

Od Zděné boudy vás k hradišti zavede Stezka siluet
Automobil zaparkujte na parkovišti U Zděné boudy v ulici Hradečnice. Parkování je zde zdarma.  Od parkoviště se rovnou napojíte na naučnou stezku, kde naleznete i úvodní tabuli. Pak půjdete půl kilometru dlouhou trasou s devíti tabulemi siluet. Když se budete pozorně dívat, najdete makety zvířat, které žijí v městských lesích. Na posledním panelu u Rytířského hradiště si ověříte, jestli jste našli všechna zvířata a dozvíte se něco o tom, jak se které z nich maskuje. Zpět k automobilu se vydejte okolo rybníku Češík, kde je zbudované kryté posezení a další veřejné ohniště. 

Procházkou lesem od lesního hřbitova 
Kousek za Zděnou boudou (necelý kilometr) u lesního hřbitova se nachází další parkoviště a vyhlášená inline stezka. Parkování je zde také zdarma. Od parkoviště se k Rytířskému hradišti dostanete příjemnou procházkou lesem. Vydáte se sice obklikou, ale zato s příjemným občerstvením v lesním bufetu U Vlka. Cestou k hradišti se zastavíte i u Sv. Huberta, památného místa a strážce lesů. Z Rytířského hradiště se dostatnete zpět k automobilu skrz lesní hřbitov, ale prosím projděte hřibitovem potichu. Délka trasy: 4,2 km

Od Lidlu po Naučné stezce Na Plachtě

Plachta je unikátní přírodní památka a skrz ní vede i příjemná naučná stezka. Zaparkovat můžete u obchodního domu Lidl. K hradišti Vás zavede  1,7 km dlouhá trasa. 

Městskou hromadnou dopravou na hradiště

Městskou hromadnou dopravou dojedete ke všem třem výše uvedeným výchozím bodům. Zastávky jsou: Zděná Bouda, Lesní hřbitov a Na Plachtě (cca 200 metrů za Lidlem). 

Kde se Občerstvit

Žížní a hlady jistě neumřete. Občerstvit se můžete na Zděné Boudě a o kousek dále je Cyklobar a nebo lesní bufet U Vlka. V restauraci na Zděné Boudě je jídlo spíše slabší průměr, ale zázemí je příjemné. Je zde také dětské hřiště. O kousek dále je cyklobar, zde mají spíše pivo, limo a občas něco k snědku. V lese se můžete občersvit v lesním bufetě U Vlka, vřele doporučujeme. Příjemné posezení a dostanete zde klasiku, pivo, limo, párek v rohlíku, grilovanou kýtu, klobásy a další pochutiny. Pokud se projdete městskou čtvrtí Malšovice, doporučujeme restauraci Hrázka a Grillbar Splávek (je zde i dětské hřiště). Výborně zde vaří, točí zde plzeňské pivo z tanku a mají výborné domácí limonády

Lesní bufet U Vlka v hlavní sezóně

Určitě nesmíte minout. Zážitkový areál Na Větvi.

Kousek od parkoviště u Zděné boudy se nachází lanový park Na Větvi. Tvoří ho soustava tří síťových hřišť. Jsou zavěšené v korunách stromů a propojené s 3D bludištěm. Bludiště tvoří síťové překážkové dráhy ve třech patrech nad sebou. Kromě zábavy zde můžete testovat i motorické dovednosti. Herní plochy spojují visuté lávky. Vrcholem je sjezd tobogánem z 10 m výšky. V areálu je stánek s občerstvením. 

Zážitkový areál Na Větvi

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hradec Králové
495 272 656
mlhk@vslesy.cz

Štítky

  • Zábavné
  • Zabávní parky
  • Do lesa
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Dětská hřiště
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.