Rozhledna na Kotli

Kamenný Újezd, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Autor fotky: Jik Jik CC BY-SA 4.0

V Kamenném Újezdu u Rokycan se můžete vyšplhat na pěknou rozhlednu. Nachází se na vrchu Kotel (575 m n.m.) Ocelová stavba vás zaujme a z ptačí perspektivy se podíváte  panoramaticky do kraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. března 2021

Na vrchol věže vede točité schodiště

Nedaleko Rokycan v Plzeňském kraji je na vrchu Kotel umístěna rozhledna. Můžete ji volně navštívit, a to během celého roku. Ocelová konstrukce věže se tyčí do výšky 28 metrů. Na vyhlídkovou plošinu budete stoupat vnitřním točitým schodištěm. Tato rozhledna není prvním počinem místních. Podobná už místu vévodila roku 1895. Byla dřevěná a říkali jí Krásná vyhlídka. Nakonec však díky dřevěnému materiálu uhnila a museli ji zbourat.

foto: Jik Jik CC BY-SA 4.0

Z vyhlídky je panoramatický rozhled

Na současnou rozhlednu budete šplhat po 142 schodech. Poznáte však záhy, že trochu námahy stojí za to. Ve výšce 600 m n.m. se před vámi otevře krásný výhled. Uvidíte nádherné vrcholky Českého Středohoří, dále Krušné hory, Český les, spatříte i šumavské vrcholky hor a při dobré viditelnosti dohlédnete na alpské velikány. Určitě neujde vaší pozornosti ani pohled na zříceninu hradu Radyně.

foto: Gortyna CC BY-SA 4.0

Občerstvení

Občerstvení si vezměte k vyhlídce s sebou. U rozhledny je pouze turistický přístřešek a stůl s lavicemi, kde si můžete odpočinout. V Kamenném Újezdu pak najdete u řeky Klabavy Restauraci Pod Jasanem. Další restaurační zařízení vyhledáte samozřejmě i v centru Rokycan.

Tipy na ubytování

V létě se cestou můžete i vykoupat

Pokud se vydáte na rozhlednu v létě, hned u vlakové stanice v Kamenném Újezdu vás potěší klidné, komorní koupaliště. Děti se vydovádí a vy můžete odpočívat u občerstvovacího stánku s lavicemi a slunečníky.

Jak na rozhlednu

  • Autem - pod kopcem Kotel ve směru od Kamenného Újezdu objevíte odstavné parkoviště, kde můžete automobil zanechat. K rozhledně půjdete z parkoviště 1,8 km po modře značené cestě. Trasa na mapě
  • Vlakem - od železniční stanice v Kamenném Újezdu se vydáte na výlet po modře značené cestě. Trasa je dlouhá 4.2 km. Trasa na mapě
  • Pokud si chcete udělat procházku až z Rokycan, můžete se na cestu vydat z rokycanského vlakového nádraží modře značenou turistickou trasou. Odtud je dlouhá necelých 4,5 km. Trasa na rozhlednu

Poloha na mapě

Kam na výlet

Chcete vidět zubry a exmoorské koně?
Když se z rozhledny vydáte do bývalého vojenského cvičiště na jižním okraji Rokycan, uvidíte vzácné živočichy. V rezervaci rostou i chráněné rostliny. S údržbou území pomáhají exmoorští divocí koně, přivezení z Milovic. A jsou tu také k vidění zubři. Pokud se do obory půjdete podívat, pamatujte si, že se zvířata nesmí dokrmovat. Výběh je rozdělen na dvě oplocené části. Nad nimi je vyhlídkové molo pro pěší, z kterého můžete vše bezpečně pozorovat. Obora se rozprostírá v území Rakovského potoka, ve kterém si libuje rak kamenáč.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kamenný Újezd
Kamenný Újezd
371 706 175
infocentrum@rokycany.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Rozhledny
  • pro dva
  • Kopce a vrchy
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.