Rozhledna Andrlův Chlum

Řetová, Orlickoústecko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Cyklisté a motoristé mají v povědomí tzv. Andrlák především pro serpentiny a prudké stoupání vedoucí k vrcholu tohoto kopce.  Turisté znají především rozhlednu s dechberoucím výhledem do údolí kolem Tiché Orlice a na vzdálené vrcholky Orlických hor, Krkonoš a Králický sněžník.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Vzhůru na vrchol

Již zmíněná stoupavá silnička na vrchol tohoto hustě zalesněného kopce začíná v Ústí nad Orlicí ve směru na Řetůvku. Cestu můžete absolvovat i pěšky po modré či zelené turistické trase. Každá má trochu jiný průběh a náročnost. Zelená vás navíc provede křížovou cestou se čtrnácti zastaveními. Vrchol  se nachází v nadmořské výšce 559 m.n.m.

Do třetice všeho dobrého

Rozhledna je vysoká bezmála 50 metrů. Na vyhlídkovou plošinu se dostanete po jednosměrném schodišti čítajícím 183 schodů. Současná rozhledna je ve skutečnosti již třetí stavbou. Původní dřevěná rozhledna byla postavena roku 1905 stavitelem Josefem Hernychem z Ústí nad Orlicí. Inspirací projektu byla rozhledna z moravského Bouzova.  O třináct let později z neznámých příčin vyhořela. Ani druhý pokus z roku 1941 nepřetrval věky. Rozhledna byla postavena jako provizorní trigonometrická věž sloužící jak turistům, tak zeměměřičům a začátkem 60. let zanikla. Třetí, tentokrát s ocelovou konstrukcí, je v provozu od roku 1996 dodnes.

V roce 1940 byla na úpatí rozhledny postavena Klubem českých turistů chata s restaurací. 

Občerstvení

Na vrcholu Andrlova chlumu se můžete občerstvit v restauraci Chata Hvězda.

Tipy na ubytování

Jak na rozhlednu

  • Autem - k rozhledně můžete dojet autem.  Parkování je zajištěno přímo u rozhledny.
  • Vlakem nebo autobusem - vystoupíte u hlavního vlakového nádraží (je zde i autobusové nádraží) v Ústí nad Orlicí a vydáte se po žluté trase přes Vlčí důl na rozhlednu. Zpět k nádraží se vydejte po křížové cestě (zelená trasa) zpět do Ústí a na nádraží. Délka trasy:  4,9 km a převýšení 236 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Veřejné parkoviště je přímo u rozhledny.

Poloha na mapě

Tip na výlet. Zajímavosti v okolí

Zdejší kraj skýtá nejen pohádkový výhled z rozhledny, ale také množství památek a zajímavostí. Jen těmi nejbližšími je například zřícenina hradu Lanšperk a Žampach, které najdete při výjezdu z Ústí nad Orlicí ve směru na Letohrad. Pokud se vydáte do nedaleké Litomyšle, můžete navštívit zámek a historické centrum, které  bylo vyhlášeno památkou Unesco. Milovníky přírody nenechá chladným skalní město Toulovcovy maštale. Zůstaňme ještě chvíli u vyhlídek. Je zde skutečně na co koukat a tak ve směru na Českou Třebovou vystavěli místní další rozhlednu: Kozlov. Stejnojmennou vesničku v její blízkosti určitě nevynechejte. Najdete v ní skromnou chaloupku Maxe Švabinského. Malíře zdejší kraj inspiroval při tvorbě jeho nejslavnějších obrazů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.