Hrad Kunětická hora - neboli "Kuňka"

Ráby, Pardubicko, Východní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Kunětickou horu se zříceninou hradu, o němž se říká, že je Rumburakův, najdete v oblasti Polabí nedaleko Pardubic ve východních Čechách. Vesnička se jmenuje Ráby.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. února 2022

Záchranu hradu podpořili architekti

Typicky husitský hrad byl postaven v gotickém slohu začátkem 15. století na vrcholu kopce, osídleném už v neolitu. Rozkvětu se hrad dočkal za panovníků z rodu Pernštejnů. Po dobytí Švédy už chátral. Jihozápadní část hradu se zřítila do kamenolomu. Chátrající pevnost se snažili zachránit architekti Dušan Jurkovič a Jan Pacl.

V expozici si připomenete Dušana Jurkoviče

Hradní palác tvoří tři křídla a válcová věž. V západním traktu zříceniny zhlédnete moderní expozici o životu a díle Dušana Jurkoviče a o zásadní opravě hradu. Můžete posoudit výsledky náročné opravy komplexu. Podíváte se do historických Jurkovičových interiérů - Zeleného a Červeného salonku. Vystoupat můžete na působivou vyhlídku.

Na hradě i v okolí se stále pracuje 

Práce na památkové obnově hradního paláce probíhají stále. V současnosti díky tomu nejsou další okruhy přístupné. Uvidíte, že revitalizací prochází i přírodní amfiteátr, kde se konají hudební festivaly a koncerty. Okolí zříceniny vám dopřeje mnoho zajímavých výhledů do Polabí.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U zříceniny je Krčma u Koloděje, v podhradí Restaurace pod Kunětickou horou.

Jak zabavit děti

Vedle restaurace je dětské hřiště a oplocená obora se zvířaty.

Parkování a přístupnost

Pod Kunětickou horou jsou dvě parkoviště. 

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Navštivte Perníkovou chaloupku
V bývalém loveckém zámečku pod Kunětickou horou je Perníková chaloupka s muzeem. V expozici je přes tisíc perníků z celé republiky. Vévodí jim pardubický.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.