Nedobytný skalní hrad Neurathen

Stadt Wehlen, Saské Švýcarsko, Sasko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Skalní hrad Neurathen najdete nedaleko městečka Kurort Rathen, jen několik kilometrů od Bad Schandau v Saském Švýcarsku.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Zapojte svou představivost

Neurathen býval největším hradem Saska a dodnes můžete obdivovat jeho pozůstatky. Pro představu toho, jak hrad v dobách své slávy vypadal, musíte zapojit svou fantazii a napomůže vám k tomu jeho zasklená maketa. Pohyb po areálu bývalého strážního hradu umožňují železné žebříky, lávky a můstky a na každém kroku vás překvapí nová krásná vyhlídka. Z ptačí perspektivy můžete nahlédnout do skalní propasti Mardertelle, neboli Kuní jámy, jako na dlani budete mít celé skalní město, vidět je i skalní divadlo Felsenbühne Rathen, oblíbené pro jedinečnost přírodních kulis pískovcových skal a vzrostlých stromů, které má v repertoáru i muzikálovou podobu oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. 

Primitivní, ale účinná obrana

Prohlídka hradu, který najdete za plotem z dřevěných kůlů, je zpoplatněná a stojí 1,50 €. Kromě jeho pozůstatků tu můžete vidět velký prak a kamenné koule, které z něho byly vrhány přes hradby a zajišťovaly primitivní, leč účinnou obranu. Zachována zůstala i kamenná cisterna na vodu. 

Vyhlídka, ze které se tají dech

Výlet na Neurathen je zároveň pozvánkou k prohlídce ojedinělého kamenného mostu Basteibrücke. Spojuje vyhlídkovou terasu Bastei s hradem, je dlouhý 76 metrů a nad propastí Mardertelle se klene sedm jeho oblouků. Procházka po mostě, který nabízí úchvatné pohledy na Saské Švýcarsko, je nezapomenutelným zážitkem, stejně jako výhledy z Bastei například na stolovou horu Lilienstein, Pfaffenstein, pevnost Königstein a mnohé další. Není divu, že právě zde, v krajině labských pískovců, nacházel německý spisovatel Karel May a otec legendární postavy Vinetoua, inspiraci ke svým dobrodružným příběhům.

Tipy na ubytování

Vstupné

Vstup do areálu Bastei a na skalní most je zdarma. Vyhlídkový okruh po skalním hradě Neurathen je zpoplatněn, přibližně 1,5 eur.

Občerstvení

Posezení s výhledem v areálu je možné v restauraci hotelu Bastei anebo u stánku s rychlým občerstvením.

Jak na Neurathen

Hrad naleznete hned u skalního mostu Bastei a tak návštěvu hradu spojíte i s prohlídkou této největší atrakce Saského Švýcarska. Na Bastei a skalní hrad Neurathen se můžete dostat autem. U areálu Bastei jsou celkem 2 placené parkoviště. První parkoviště naleznete přibližně 500 metrů od areálu a druhé vzdálenější přibližně 2 km od areálu. Ze vzdálenějšího areálu jezdí k Bastei autobus v pravidelný a častých intervalech.

Poloha na mapě

Tip na celodenní výlet

Hezký je výlet z turistického městečka Kurort Rathen, které se nachází na břehu řeky Labe pod skalními masivy Bastei.  Ať už přijedete vlakem (využijte přihraniční jízdenku Labe-Elbe) nebo autem, bude pro vás výstupní stanicí Kurort Rathen, část Oberrathen. Zde se nachází vlaková statnice i parkoviště, přímo na nábřeží. Odtud je potřeba nastoupit na přívoz a  přeplavit se na druhou stranu řeky Labe. Projdete si městčko s hezkou promenádou a vydáte se turistický okruh po červené trase. Cestou se můžete zastavit ve vyhlášeném skalním divadle, svézt se na lodičká na Kosím jezeře (Amselsee) nebo se občerstvit ve vyhlášené rybí restauraci s vlastními sádky. Tento vyhlídkový okruh je velmi populární, ale počítejte, že cestou na Bastei a skalní hrad Rathen budete muset zdolat značné převýšení a několik desítek schodů. Trasa na mapě. Délka trasy: 5 km. Převýšení: 236 metrů

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kurort Rathen
Stadt Wehlen

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • pro dva
 • Skalní hrady
 • Vyhlídky
 • Romantická místa
 • pro seniory
 • se psem
 • Skály
 • Skalní města
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.