Královská mincovna v Jáchymově

Jáchymov, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V Jáchymově vás na rohu Mincovní ulice a náměstí Republiky upoutá krásná renesanční budova s nárožním arkýřem a arkýřovou kaplí. Vejděte dovnitř. Objevíte Královskou mincovnu. V muzeu si prohlédnete tolary a expozici. Seznámíte se s historií mincovnictví v krušnohorské oblasti.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

V Jáchymově se razily miliony tolarů

Umíte si představit, že v 16. století vznikalo v jáchymovské mincovně až 11 milionů tolarů? Rozvoj mincovnictví nejvíce nahrával podnikavé rodině Šliků, a to i na úkor královské pokladny. To vše se v expozici jáchymovského muzea dozvíte. Bohaté zásoby stříbrné rudy v osadě byla pro oblast požehnáním. Král Ludvík Jagellonský povýšil roku 1520 Jáchymov na královské horní město.

Projdete se podzemím mincovny

V rozsáhlém podzemí je umístěno lapidárium s fragmenty portálů a ostění z domu mincmistra. Ve stálé expozici se seznámíte s dějinami Jáchymova. Uvidíte ukázky nerostného bohatství Krušných hor a pohyblivý model důlní činnosti. Expozice popisuje slávu místní ražby mincí. Připomene průmysl, rozkvět radonového lázeňství a renesanční kultury. Poznáte těžký život v drsných klimatických podmínkách hor. Uvidíte i expozici o táborech politických vězňů při uranových dolech.

Občerstvení

Zkuste Restauraci U Hada v ulici Čs. armády.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete na Parkovišti Jáchymov radnice. Muzeum je z parkoviště na dohled.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

náměstí Republiky 37
Jáchymov 36251
736 754 831
mincovna@kvmuz.cz
kvmuz.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více