Zřícenina hradu Valdek

Chaloupky, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Jiří Jiroušek

Zřícenina hradu Valdek s mohutnou válcovou věží se nachází nedaleko Hořovic v okrese Příbram. Návštěvu tohoto historického objektu můžete v létě spojit s příjemným koupáním ve vlnách nedaleké vodní nádrže Záskalská.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Hrad, který zaujal Václava Hájka z Libočan, K. H. Máchu a V. K. Klicperu

Gotický hrad byl založen kolem roku 1260 a v 16. století byl rozšířen o renesanční palác. Romantická zřícenina rozlehlého hradu vám dnes nabídne pohled na dochovanou mohutnou válcovou věž, zdi paláce, několik budov a zbytky opevnění s předhradím. Hrad je opředen tajemstvím a pověstmi. Václav Hájek z Libočan jej zmiňuje ve své Kronice české a za jeho zakladatele označuje jednoho z vrahů kněžny Ludmily. Její život, jak známo, byl násilně ukončen v Tetíně, kde žila ve svém vdovském sídle. Hradní zřícenina zaujala i Karla Hynka Máchu. Ten uvažoval o sepsání čtyřdílného historického románu, jehož jeden díl měl nést název Valdek. Z románu zůstaly dochovány bohužel jen úryvky. A do třetice – hradu je věnována loupežnická hra Valdek, autora Václava Klimenta Klicpery.

foto: Jiří Jiroušek

Pozor! Pohybujete se ve vojenském prostoru!

Hradní zřícenina stojí v lokalitě, která spadá do prostoru vojenského výcvikového újezdu Brdy, jenž je třetím největším vojenským újezdem u nás. Vjezd autem je tak možný pouze na základě povolení. Spolehlivě se sem dostanete vlakem, kterým pojedete do Hořovic, odtud autobusem do Neřežína a zbytek cesty po svých, směrem k hájovně a hradu.

Důležitá poznámka

Pohyb je možný pouze pro pěší a cyklistickou veřejnost v uvedenou dobu a po vyhrazených cestách. Osoby do 15 let musí být v doprovodu osoby starší 18 let.

Tipy na ubytování

Jak na zříceninu

Z Neřežína z veřejného parkoviště půjdete pěšky po žluté trasy 2 km. Trasa na mapě

Parkování

V Neřežíně je veřejné parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Vydat se můžete do Hořovic na zámek, či zamířit do Berouna a navštívit Muzeum Českého krasu, jehož součástí je mimo jiné i Geopark Barrandien. Expozice vás pod širým nebem seznámí s geologickou stavbou Barrandienu a prohlédnete si jeho horniny.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.