Pevnost Josefov

Jaroměř, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V Jaroměři - Josefově máte možnost navštívit unikátní a rozsáhlý obranný komplex. Jak celé pevnostní město, jehož součástí je jak vnější opevnění, tak vnitřní městská zástavba, vypadá, je nejlépe patrné z leteckého snímku. Historie stavby sahá až do 18. století – období Josefa II., kdy nesla pevnost ještě svůj původní název – Ples.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. září 2020

Trocha historie

Dne 3. října 1780 byl položen základní kámen stavby císařem Josefem II. Výstavba pevnosti byla dokončena v roce 1787. Jednalo se o důmyslný a perfektně propracovaný komplex vojenské ochrany. Součástí byly podzemní chodby coby předchůdce minového pole, vysoké hradby nebo také záplavový systém. Podzemní minový systém byl původně dlouhý celých 42 kilometrů. Roku 1888 byl statut pevnosti v Josefově zrušen, na přelomu 19. a 20. století se začalo s bouráním hradeb a pevnostích bran, nakonec se ale většina prvků zachovala pro budoucí pokolení. 

Z prohlídky pevnosti Josefov  zdroj: pevnost Josefov

Zajímavost z pevnosti

Původní název pevnosti byl Ples. Stejným jménem se pyšnila i obec, která zde původně stávala. Ovšem po smrti Josefa II., zakladatele pevnosti, byl objekt přejmenován na jeho počest na Josefov. 

Na co se můžete těšit

Prohlídka probíhá nad zemí i v podzemí. Nejprve se zastavíte na nádvoří Bastionu číslo I, poté vstoupíte do jeho obytných kasemat. V jedné z kasemat se nachází také originály soch Matyáše Bernarda Brauna. Na obytné kasematy poté navazuje podzemí. Některé z chodeb jsou poměrně nízké.

Na prohlídku doporučujeme uzpůsobit oblečení a obuv (teplota konstantní 12°C).

Tipy na ubytování

Občerstvení

Na parkovišti nedaleko vstupu do podzemí je k dispozici stánek s občerstvením.

Zážitek pro skupiny

Skupiny od 10 osob mohou zažít nevšední zážitek a to dobrodružný program Po stopách dezertéra.

Přístupnost

Vstup do turistického areálu Bastion No. I a podzemí, kde probíhají prohlídky podzemí, se nachází na adrese Okružní 34. Parkoviště najdete na adrese Rudé armády 109.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Doporučujeme navštívit Železniční muzeum výtopna Jaroměř. Dostanete se k němu, když půjdete od pevnosti po naučné stezce zpět do centra Josefova a dále do Jaroměře. Na rozcestí u přejezdu se vydejte po žlutém značení a po několika minutách dojdete k muzeu. Od listopadu do dubna je nutné si prohlídku objednat.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Josefov
Jaroměř
491  812  343
Info@pevnostjosefov.cz
www.pevnostjosefov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • když prší
 • Podzemí
 • Procházka
 • Vojenství
 • Prohlídky
 • Pevnosti
 • Výlety
 • Kasárna
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.