Hrad Haselburg

Vimperk, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

V předhůří Šumavy vás ve Vimperku upoutá zajímavý starobylý objekt. Říká se mu hrad Haselburg, ale jde o dělostřeleckou baštu. Najdete ji severním směrem od zámku. Pochází z roku 1479 a je nejstarší zachovanou baštou u nás. Veřejnosti není přístupná, můžete ji prohlížet jen zvenčí.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. listopadu 2021

Bývala to dělostřelecká bašta

Haselburg byl součástí pozdně gotického opevnění Vimperka. Vedla tudy nová větev proslulé Zlaté stezky, která směřovala do tržní osady pod hradem. Baštu chránil příkop a dvoje hradby. Hrádek Haselburg měl kompenzovat nepříznivou polohu vlastního hradu v době, kdy se řešila obrana celého města. Od 19. století je středověká bašta obehnána zástavbou chalup v soukromém vlastnictví.

Uvidíte erb Kaplířů ze Sulevic

Dnes už z hradeb mnoho neuvidíte, protože byly v 19. století většinou zdemolovány. Zbyla masivní obvodová hradba, do které je vestavěna okrouhlá věž. Dříve nad přízemím stávala dvě patra. Vstupní bránu zdobí deska s erbem Kaplířů ze Sulevic. Připomenete si, že rod Vimperku vládl celé jedno století. Vyrytý letopočet 1479 připomíná vznik hradu a také povýšení Vimperka na město.

Občerstvení

V Pivovarské ulici můžete například zavítat do Kavárny ve skále. O kousek dále je rychlé občerstvení Antalya Kebab či Fast Food Factory.

Kde zaparkovat a přístupnost

Parkovat můžete v Podzámčí u letní scény. Od Letní scény je vzdálenost 300 m.

Zábava pro děti

U letní scény je velké venkovní hřiště se spoustou atrakcí.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Vimperskem
Po významných památkách Vimperku se můžete projít Naučnou stezkou Vimperskem. Okruh vede historickým centrem. Jsou na něm instalovány informační panely, které přibližují jednotlivé pamětihodnosti. Můžete zavítat do zámku, prohlédnete si Černou bránu a další místa.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 19
Vimperk
388 402 230
infocentrum@mesto.vimperk.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Prohlídky
  • pro dva
  • Zříceniny
  • Výlety
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.