Zámek Kozel

Šťáhlavy, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Autor fotky: Al. Trcka CC BY-SA 4.0

Dva kilometry od obce Šťáhlavy v Plzeňském kraji zavítejte na lovecký Zámek Kozel z konce 18. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. dubna 2021

Uvidíte ucelený zámecký areál

Zámek Kozel podle pověsti za název vděčí Slovanům. Při jarní rovnodennosti tu totiž obětovávali bohům kozla. Obdélníkovou, původní klasicistní budovu s vnitřním nádvořím, doplňuje z jedné strany kaple sv. Kříže a jízdárna. Z druhé strany přiléhá lokajna s konírnou. Celý zámecký areál je vzorovým příkladem venkovského sídla šlechty.

foto: Al. Trcka CC BY-SA 4.0

Dva prohlídkové okruhy

K dispozici jsou zde dva prohlídkové okruhy. Základní vás provede interiéry s dobovým vybavením. Určitě upoutá krása klasicistních kachlových kamen s rostlinným dekorem. Atraktivním exponátem je také dochovaný kladívkový klavír. Prohlédnete si lovecký salon, kulečníkový sál, knihovnu a zámecké divadlo. Druhý okruh vás zavede do jízdárny s tapiseriemi. Obohacují ji sochy umělce Josefa Václava Myslbeka.

Nezapomeňte na anglický park

Za krátkou procházku a pozornost stojí anglický park s rybníčkem. Objevíte zde řadu pěkných kašen. Některé zdobí sochy, jiné květiny. Nedaleko zámku se nachází skalní útvar Švejcary. Je odtud pěkná vyhlídka do údolí řeky Úslavy.

foto: Josef Špiller CC BY-SA 3.0

Tipy na ubytování

Občerstvení

K dispozici je cukrárna, v podzámčí pak restaurace.

Vlakem na zámek

Vystupte v železniční stanici Šťáhlavy a vydejte se po modré 2,4 km dlouhé trase až na zámek. Trasa Vás povede Lopatského rybníka a zámecký park. Cestou je několik možností občerstvení. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

U zámku využijte parkoviště. 

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále. Tip na výlet.

Naučnou stezkou Okolo Kozlu
Od zámku se můžete vydat po naučné stezce Okolo Kozlu. Je dlouhá 2 km a cestou si pročtete 7 informačních panelů. Nechybí pro děti téma skřítků a strašidel. Stezka vede i kolem půvabného Lopatského rybníka.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Šťáhlavy
Šťáhlavy 33203
+420 377 969 040
info@zamek-kozel.cz
zamek-kozel.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.