Štola Země zaslíbená - za zážitkem do útrob země

Měděnec, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Štola Země zaslíbená na vrchu Mědník (910 m n.m.) v Měděnci nedaleko Klášterce nad Ohří je dobře přístupná. Dojdete k ní pěšky i pohodlně dojedete autem.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. února 2021

Zde se těžily rudy

Mědník je první krušnohorskou důlní oblastí, která byla jako první v Krušných horách zpřístupněna veřejnosti, a to už v roce 1910. Ve jmenovaném kopci se nachází přes 70 důlních děl. Vydejte se na návštěvu štoly Země zaslíbená. Dozvíte se, že krajina je v rámci Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge zapsána na seznam UNESCO. Zmíněnou štolu z 15. století najdete na jihozápadním svahu kopce. Naposledy se zde těžilo v roce 1992. S důlní činností byl úzce spojen vznik osady Mědník, která byla později přejmenována na Měděnec. Od roku 1520 byl Měděnec městečkem s privilegiem svobodného výkupu stříbra.

foto: bozidar.cz

Vžijte se do hornických dob

Prohlídka zpřístupněných 110 m dlouhých chodeb štoly Země zaslíbená začíná v Infocentru Mědník. Na několika místech ve štole spatříte ruční středověkou práci. Celková délka štoly s rozrážkami a komorami je 240 m. Otevřou se před vámi žíly s těženými minerály, prohlédnete si figuríny horníků, hornické nářadí a osvětlení. V těchto místech se těžily hlavně stříbronosné a měděné rudy, později chalkopyrit a pyrit. Ve 20. století pak byl hlavní těženou surovinou magnetit.

foto: bozidar.cz

V druhé přístupné štole je k vidění malachit

Část podzemí Mědníku je přístupné také prostřednictvím nedaleké štoly Panny Marie Pomocné. Zhruba na 300 metrech jsou k vidění dobře zachované doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm. Pracovalo se tu pomocí paličky - mlátku a kladiva - špičáku. Dozvíte se, že zde pracovaly dokonce i děti od 10 let. Štola Marie Pomocné má i přívlastek malachitová . Dozelena zbarvený malachit uvidíte na stěnách podzemního prostoru. Kromě něj tu je k vidění i modrý azurit.

Tipy na ubytování

Za výnosy dolů se děkovalo v kapli

Na vrchu Mědníku objevíte rotundovou kapli  Neposkvrněného početí Panny Marie. Pochází z roku 1674 na počest dolů, které přinášely zdejšímu lidu rozkvět. Ke kapli každý rok chodí procesí při Měděnecké pouti. Charakteristická je i plastika Madony, vysoká 170 cm. Originál sošky se sem však umísťuje jen při slavnostních příležitostech.

foto: bozidar.cz

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Měděnci. K dispozici je například Restaurace Fénix nebo Restaurace Mědník přímo v Infocentru.

Vlakem na prohlídku

Země zaslíbená se nachází zhruba 0,5 km od železniční zastávky. Z Měděnce k ní můžete dojet autem, případně po modře značené, zpevněné trase dojít pěšky. Od Infocentra Mědník půjdete necelých 700 metrů.

Kde zaparkovat

Automobil zaparkujete na parkoviště přímo u štoly nebo na parkovišti u Infocentra Mědník v Měděnci. Štola

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Venkovní expozice v Měděnci
U informačního centra v Měděnci si můžete detailně prohlédnout zajímavou venkovní expozici. Je zaměřena na historii důlní činnosti v oblasti Mědníku a pomůže vám doplnit nabyté poznatky ve štolách. Uvidíte několik souprav důlní úzkorozchodné železnice včetně vagonu s poslední odtěženou tunou magnetitu. Nachází se zde také pamětní deska. Odkazuje na těžbu železné rudy v letech 1968-1992.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.