Rozhledna Cvilín u Krnova - hned tři atrakce najednou
Krnov, Opavské Slezsko, Severní Morava a Slezsko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Ve výšce 436 m n. m. se na kopci Cvilín nad Krnovem na Bruntálsku nachází stejnojmenná kamenná rozhledna. Aktuálně prochází rekonstrukcí a není přístupná. Na vrchu můžete však navštívit další velmi zajímavá místa. Barokní Poutní kostel Povýšení sv. Kříže a Sedmibolestné panny Marie a zříceninu hradu Šelenburk.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. srpna 2020

Na kopci je rozhledna, v roce 2020 začala její rekonstrukce

Když vystoupáte pěšky z Krnova po zelené turistické značce na vrchol Cvilín v Krnově, můžete si užít hned několik atrakcí. Kopec se tyčí nad velice pěkným Petrovým rybníkem. Je zde 29 m vysoká kamenná rozhledna. Na vrchol vede 144 schodů. Z vyhlídkového ochozu, který není zastřešený, je vidět nejen město, ale když je dobrá viditelnost, tak třeba i Jeseníky a Beskydy. Upoutává i pohled na rozhlednu Hanse Kudlicha u Úvalna, zříceninu hradu Šelenburk. Rozhledna však musela být kvůli špatnému technickému stavu a narušené statice uzavřena. V roce 2020 začala její rozsáhlá rekonstrukce, potrvá do poloviny roku 2021.

Projděte se k poutnímu kostelu a křížové cestě

Od rozhledny se vydejte dál po zelené turistické značce. Zhruba po 300 m dojdete k Poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Dvojvěžový červenobílý kostel září do širokého okolí. Je to v podstatě monumentální zděný chrám. Konají se tu tradiční cvilínské poutě. Poutníci věří, že obraz Panny Marie Sedmibolestné má ozdravné účinky. Můžete se tady projít velmi pěknou křížovou cestou. Prohlédnete si výjevy třinácti empírových zděných kaplí. Čtrnáctá je barokní trojdílná kaple, která pochází jíž z počátku 18. století.

Na zříceninu hradu Šelenburk

Ke třetí zajímavosti Cvilína se dostanete opět po zelené. Dojdete po ní ke zřícenině hradu Šelenburk. Cesta je dlouhá 1,5 km a vede od poutního kostela z kopce dolů. Uvidíte pozůstatky mohutného hradu ze 13. století. Nechal ho postavit král Václav I. pro obranu oblasti. Zachovaly se obvodové zdi.

Občerstvení

Mezi poutním kostelem a zříceninou Šelenburk se zhruba na polovině cesty můžete občerstvit ve stylové  restauraci penzionu Šelenburk. Má i pěkný lovecký salonek a rozlehlou zahrádku, odkud je krásný výhled do okolí.

Výlet vlakem na rozhlednu

Na rozhlednu se dostanete pohodlně vlakem. Nejbližšší železniční stanice se nachází necelé 3 km od rozhledny. Návštěvu rozhledny doporučujeme spojit s prohlídkou krnovského náměstí. K rozhledně se dostanete po zelené trase

Jak k rozhledně

 • Autem - pokud jste v Krnově autem, vyplatí se vyjet na Cvilín k Poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Auto zaparkujete na parkovišti v ulici Výletní. Z parkoviště se pohodlně dostanete k poutnímu kostelu i křížové cestě. Pak můžete pokračovat buď po zelené k rozhledně Cvilín a nebo opačným směrem rovněž po zelené ke zřícenině Šelenburk.
 • Autobusem - zastávka autobusu se nachází u poutního místa, odkud je to k rozhledně krásných 350 metrů.

Poloha na mapě

Kam dále? Máme pro vás tip na výlet s dětmi

Na rybolov k Petrovu rybníku
Krnováci mají k rekreaci i rybolovu k dispozici krásný Petrův rybník. Rozkládá se na ploše 36 ha a můžete si k němu s dětmi udělat hezký výlet. Rybník se nachází se na výpadovce z Krnova na Opavu. Můžete si tady zapůjčit rybářské pruty a s celou rodinou si zkusit za poplatek zarybařit. Ulovené ryby si můžete odkoupit. Výhodou je občerstvení s posezením, prodej živých ryb. Žijí tu kapři, trofejní štiky, kapři i candáti a v menším rybníce pstruzi. Nejlepším obdobím návštěvy rybníka bývá podzim, většinou říjen. To se tu totiž pořádají výlovy Petrova rybníka i sousedního Výtažného. Uvidíte v přímém přenosu rybářské řemeslo. Vůně pečených a uzených ryb se nese celým areálem. Můžete ryby ochutnat. Jsou tu stánky se svařeným vínem a medovinou. Na své si přijdou i vaše děti. V doprovodném programu bývá kolotoč a obří skluzavka.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Krnov
+420 554 614 612
infocentrum.krnov@seznam.cz
http://infokrnov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Cestování se psem
 • Rozhledny
 • Pro dva
 • Vyhlídky
 • Pro seniory
 • Romantická místa
 • Kopce a vrchy
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více