Archeopark Prášily - jak žili Keltové

Prášily, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V Prášilech nadšenci z občanského sdružení řadu let budovali archeopark Keltoi – Boiohaemum. Zaměřen byl na rekonstrukci života Keltů. Koncem roku 2016 však dlouho budované dílo zničil neznámý žhář. Oheň zasáhl největší z budov Panský dům. V současnosti si můžete prohlédnout pouze torzo, které z Archeoparku zůstalo.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. dubna 2021

Prohlédněte si stavby, které požár nezasáhl

Po požáru si lze prohlédnout stavby, které fatální požár v roce 2016 nepoškodil. Areál najdete za cedulí Prášily, přístupný je volně a zdarma. Návštěva není organizovaná. Uvidíte zde dosud provedené rekonstrukce staveb. Archeopark je zaměřen na ukázku života Keltů – konkrétně na dobu laténskou v 6. století před naším letopočtem. Můžete si prohlédnout roubený srub, oppidiální brány s kamennou zdí a obrannou věží. Uvidíte rekonstruovanou vstupní bránu, což je středoevropský unikát.

foto: keltoi.cz

Panský dům byl ojedinělý, ale shořel

Bohužel, požár neznámého žháře zničil Panský dům, jehož rekonstrukce byla v Česku velmi ojedinělá. Vycházela z nálezu keltské svatyně v Mšeckých Žehrovicích. K vidění už jsou jen ohořelé zbytky této občanské iniciativy. Škoda po požáru byla odhadnuta skoro na 3/4 milionu korun, pachatel nebyl dopaden a zatím se nepodařilo stavbu obnovit.

foto: keltoi.cz

Nezapomeňte na Botanickou zahradu

V Prášilech si volně můžete prohlédnout také Botanickou zahradu. Rostou tu původní šumavské rostliny. Objevíte skalničky, trvalky i různé dřeviny. Unikátní je sbírka 400 narcisek. V sousedství zahrady žijí bizoni američtí, takže o zábavu budete mít postaráno i zoologicky. Oboru s těmito zvířaty můžete přes plot pozorovat.

Tipy na ubytování

Občerstvení

V centru Prášil se můžete občerstvit v Restauraci U Michala.

Parkování

Parkoviště najdete přímo v centru Prášil. K Archeoparku pak dojdete po silnici pěšky, vzdálenost je zhruba 400 metrů.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Vydejte se k Prášilskému jezeru
Z Prášil si můžete udělat výlet k Prášilskému jezeru. Trasa je poměrně dlouhá, autem se do místa nedostanete. Půjdete z parkoviště v Prášilech pěšky po červeně značené turistické trase zhruba 5 km. Jezero se nachází v nadmořské výšce 1080 m. Dosahuje maximální hloubky 14,9 m. Nad jezerem se tyčí 150 m vysoká karová stěna. Zajímavou scenérii dotvářejí skalní sruby a kamenná moře. Pokud jste fyzicky dostatečně zdatní, můžete si ještě dalších 5 km vyrazit na šumavskou rozhlednu Poledník (1315 m n.m.)

Základní údaje

Kontaktní údaje

Prášily
602 340 991
keltoi@keltoi.cz
keltoi.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Lidová řemesla
  • Skanzeny
  • Výlety
  • pro vozíčkáře
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.